Kdysi napadaly naše předky, ale postupně se mnohé viry či bakterie během evoluce staly součástí lidské DNA. Do lidského genomu se začlenily před miliony let. Dnes už nevyvolávají v lidském organismu infekci, ale naopak, jak se ukazuje, některé jejich geny nám prospívají.

Slouží totiž jako předloha k tvorbě bílkovin, které obohacují naše buňky a umožňují jejich správné fungování. Díky týmu českých virologů z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR vedenému Jiřím Hejnarem dnes známe další virus proměněný v prospěšného služebníka i mechanismus, který tyto procesy v našem těle reguluje.

Dobrý sluha, zlý pán

Mezi zmíněné bílkoviny patří i syncytin-1 a -2. Tyto látky byly původně přítomné v obalu virové částice a měly za úkol splynutí virové částice s hostitelskou buňkou. Syncytiny se však dnes nacházejí na povrchu specializovaných buněk placenty – a stejným mechanismem a aktivitou je nutí ke vzájemnému splynutí.

V místech, kde se tyto buňky stýkají s děložní sliznicí, vzniká vrstva splynutých buněk, která je zcela nezbytná pro správný vývoj plodu – zaručuje totiž správnou výměnu živin a kyslíku mezi krevním oběhem matky a nenarozeného dítěte.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.