Bém už v pondělí požádal kvůli kauze s odposlechy svých telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem o pozastavení členství v ODS.

Odposlechy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji majetku metropole nebo o územním plánu. Obsahem odposlechů telefonátů se již začala zabývat policie.

Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) řekla, že Bém není členem poslaneckého klubu občanských demokratů. Vyplývá to podle ní právě z toho, že pozastavil členství ve straně. Její stanovisko podpořil i šéf sněmovní frakce Zbyněk Stanjura. O složení samotného poslaneckého mandátu chce Stanjura s Bémem hovořit. Podle Němcové by někdejší pražský primátor odchodem ze sněmovny "udělal dobře".

Někdejší primátor Pavel Bém v pondělí požádal ODS v Praze-Bubenči o pozastavení členství ve straně. Věří, že přibližně šest měsíců bude kauza s odposlechy jeho telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem řádně vyšetřena, a on tak bude mít šanci očistit své jméno. K pozastavení členství Béma vyzvali premiér a předseda ODS Petr Nečas i pražský primátor a šéf ODS v metropoli Bohuslav Svoboda.

"Je pro mě obtížně přijatelné, abych v této situaci byl uvnitř ODS, jejímž členem jsem 14 let, vyzýván k vlastním krokům lidmi, kteří jsou v ODS sotva pár dní," tvrdí Bém. Je prý pro něj také velmi těžko přijatelné, aby jeho kroky na pražské radnici hodnotili lidé, kteří "s výjimkou pomluv svých předchůdců" ještě pro Prahu nic nevykonali. Pražský primátor a tamní lídr ODS Svoboda do politiky vstoupil teprve v posledních volbách.

Související