„ČSA vlivem zmenšování ustupuje z výrazně dominantní pozice, kdy měla téměř 40% podíl na výkonech pražského letiště. V loňském roce to bylo 38 % a očekáváme, že v letošním roce to bude kolem 28 %," uvedl ředitel Letiště Praha Jiří Pos. České aerolinie si přesto udrží pozici největšího přepravce na ruzyňském letišti; výkony společnosti jsou stále více než dvojnásobně vyšší než u největších konkurentů, mezi které patří Lufthansa a Travel Service.

Na pražském ruzyňském letišti bude v letní sezóně operovat 54 leteckých společností, z nich pak 49 na linkách pro cestující a 5 cargo dopravců. Nový letový řád obsahuje pravidelná spojení do 128 míst ve 47 státech.

V segmentu nízkonákladových aerolinek svůj provoz mírně omezuje společnost Wizz Air, nicméně počet nízkonákladových dopravců roste a jimi nabízená celková sedačková kapacita je meziročně vyšší téměř o 3 %. „Pozitivním trendem, který jsme zaznamenali už v minulém roce, je vzrůstající počet tzv. lokálních cestujících, tedy těch, kteří z Prahy odlétají nebo do Prahy jako cílové destinace přilétají. Očekáváme, že jejich počet meziročně vzroste přibližně o 2 %. Na tomto růstu bude mít podíl i oživení zájmu o letecké zájezdy. Charterové společnosti si totiž naplánovaly o 11 % více sedačkové kapacity než v loňském létě,“ uvedl Jiří Pos.

Mezi novinky letního letového řádu v rámci pravidelné přepravy patří u Českých aerolinií čtyři destinace – ruská města Ufa (2 x týdně) a Nižní Novgorod (1 x týdně), dále pak Ženeva (9 x týdně) a Benátky (7 x týdně). Do Benátek s frekvencí 4 x týdně zahajuje spojení také italský dopravce Air One a do Nižného Novgorodu budou 1 x týdně létat Ural Airlines. SmartWings bude nově létat do Athén (3 x týdně), do italských letovisek Algero (1 x týdně) a Lamezia Terme (2 x týdně), španělského Bilbaa (2 x týdně) a do řeckého Patrasu (1 x týdně). Leteckou linku do Athén avizuje také dopravce Aegean Airlines. Společnost Air France spouští linku do Toulouse s frekvencí 5 x týdně. Společnost Holidays Czech Airlines bude ve spolupráci s Iceland Expressem jednou týdně létat do islandského Keflavíku. Zcela novými dopravci na letišti Praha/Ruzyně jsou v nadcházející letní letové sezóně Bulgaria Air se spojením do Sofie, Aegean Airlines s linkou Praha – Athény a již zmíněný Iceland Express.

Mezi top destinace v počtu pravidelných leteckých spojení patří na prvním místě pařížské letiště Charles de Gaulle (76 odletů týdně), dále moskevské Šeremetěvo (60 odletů týdně), Frankfurt (54 odletů týdně), Amsterdam (40 odletů týdně), Varšava (37 odletů týdně) a londýnské letiště Heathrow (35 odletů týdně). Sedačková kapacita v rámci pravidelné přepravy nejvíce narostla u Tel Avivu, Moskvy/Šeremetěvo, Londýna/Heathrow, Abu Dhabi, Kyjeva/Borispolu a Frankfurtu.

V rámci charterové dopravy se z hlediska plánované kapacity na první místo dostávají Holidays Czech Airlines. Mezi nejfrekventovanější zájezdové destinace patří turecká Antalya, egyptská Hurghada, bulharský Burgas a řecké ostrovy Rhodos a Kos. K největšímu nárůstu plánované kapacity pak došlo u Antalye, nového tuniského letiště Enfidha, Kosu, Burgasu a Heraklionu.

Letiště Praha loni odbavilo meziročně o 2 % více cestujících, celkem 11,8 mil.

 

Souhrn novinek – pravidelná doprava:

5 nových leteckých společností: Aegean Airlines, Belle Air, Bulgaria Air, Iceland Express, Volotea Airlines

8 nových destinací: Alghero, Bilbao, Keflavík, Lamezia Terme, Nižní Novgorod, Patras, Tirana*, Ufa

19 destinací s výrazným navýšením kapacity: Abu Dhabi, Baku, Benátky, Birmingham, Bukurešť, Dubaj, Frankfurt, Kolín nad Rýnem, Kyjev, Londýn, Lvov, Miláno, Mnichov, Moskva, Pisa, Soul, Tel Aviv, Toulouse, Ženeva

* v jednání

Související