Navrátilová? Klasnová? Štovíček? Drastichová? Každý, kdo očekával, že Věci veřejné v úterý oznámí nástupce Josefa Dobeše v čele resortu školství, může být zklamán.

Nejmenší vládní strana se jménem nového ministra vyčkává. Věří, že se jí ještě podaří zmírnit pokyn ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který Dobešovi nařídil uspořit v resortu 2,5 miliardy korun. Ten to odmítl.

"Škrt 2,5 miliardy korun znamená změnu politického zadání pro ministerstvo školství. O těchto programových změnách chceme jednat s koaličními partnery," uvedla místopředsedkyně strany a vicepremiérka Karolína Peake.

Vzhledem k tomu, že VV nechtějí snižovat platy učitelům, navrhují zavést zápisné na vysokých školách. To by studenti platili na začátku semestru. "Požádali jsme náměstka Němce, aby připravil návrh nového rozpočtu," řekl předseda VV Radek John.

Do chvíle, než bude jasné, kde může školství ušetřit, aniž by porušilo programové prohlášení vlády a strany, VV jméno kandidáta na ministra neoznámí. "Jinak by nemohl kandidaturu odpovědně přijmout," vysvětlila Peake.

Varianty, kde by se daly chybějící peníze ušetřit, prý už na ministerstvu mají. "Všechny jsou ale bolestivé," uvedl náměstek ministra Ladislav Němec. Ten bude po Dobešově odchodu resort řídit.

Na Dobešova nástupce spadne řada problémů, kvůli kterým končící ministr čelil kritice. Bude muset nastartovat čerpání z fondů EU, rozhodnout, jestli miliardy ušetří na platech učitelů nebo je vezme univerzitám, dokončit musí také reformu vysokých škol.

Související