Bookmakeři si myslí, že vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek bude kvůli nehodě odsouzen a dostane podmíněný trest.

Na takový vývoj událostí okolo muže, který minulý týden podle policie v opilosti autem srazil a těžce zranil ženu a od nehody ujel, totiž vypsali nejnižší kurzy. Stejně nízký sázkový kurz je pak vypsán na to, že sněmovna nevydá k trestnímu stíhání bývalého pražského primátora Pavla Béma.

Bém má pozastavené členství v ODS poté, co deník Mladá fronta Dnes (MF Dnes) v minulých dnech uveřejnil sérii přepisů tajně pořízených nahrávek jeho telefonátů z roku 2007 právě s Janouškem.

Nahrávky naznačují zákulisní Janouškův vliv na rozhodování pražského magistrátu i politiku v metropoli. Obsahem nahrávek, ve kterých se s Janouškem oslovují přezdívkami 'mazánek' či 'kolibřík', se zabývá policie.

Bém starostou? Už ani v Horní Dolní

"Poté, co se národ pobavil nad jeho dialogy s 'mazánkem', už (Bém) nebude moci kandidovat ani na starostu v Horní Dolní. Šance na to, jestli v parlamentu vydrží až do konce volebního období, vidím 50 na 50," uvedl hlavní bookmaker sázkové kanceláře Fortuna Michal Hanák.

Poznamenal, že poslanci, kteří by Béma museli vydat k případnému trestnímu stíhání, "mívají pro kolegy pochopení". Kurz na to, že jej nevydají, je tak 1,4:1. Na opačný výsledek, tedy že vydán bude, je pak 2,5:1.

Janouškovo odsouzení soudem první instance mají bookmakeři za pravděpodobné, na takový vývoj je kurz 1,2:1. Pokud si někdo chce vsadit na opačný výsledek, bude mít kurz 3,6:1. Nejpravděpodobnější rozhodnutí soudu je podle sázkové kanceláře podmínka s kurzem 1,6:1, rozsudek vězení má kurz 2,1:1. Kurz 3:1 je pak vypsán na nepodmíněné rozsudky 25 a více měsíců, trest do dvou let má kurz 5,5:1.

Janoušek byl obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky a z těžkého ublížení na zdraví, tedy z úmyslného trestného činu, za který mu hrozí až deset let vězení.