Ministrům Věcí veřejných byla při hlasování o vládních škrtech bližší jejich židle než program strany. Těmito slovy se pustil do kritiky vlastní partaje odstupující ministr školství Josef Dobeš.

Proti zmrazení části z letošního rozpočtu školství hlasoval minulý týden jen on. A následně podal demisi.

Dobeše také rozzlobilo, že jeho strana nyní uvažuje, že by místo ministerstva školství ušetřila jiná ministerstva, která řídí VV. Toto řešení označil za farizejské, učitelé prý nejsou žádní žebráci.

Ministrova manželka Lucie na protest proti tomu, že se ostatní členové kabinetu za VV na vládě Dobeše nezastali, složila funkci předsedkyně slánské organizace strany a následně z ní vystoupila.

Předseda Rady Středočeského kraje VV Radim Vysloužil k jejímu vyjádření poznamenal, že zřejmě těžce nese ukončení funkce svého manžela.

Vedení strany v čele s předsedou Radkem Johnem a šéfem poslanců Vítem Bártou sice v úterý práci Dobeše chválilo, nedokázalo však vysvětlit, proč ostatní jejich ministři na škrty na vládě kývli.

Budou šetřit jiná ministerstva?

Vláda minulý týden rozhodla, že ve školství se letos zmrazí 2,5 miliardy korun. Grémium Věcí veřejných nyní zvažuje, že by peníze místo školství ušetřila jiná ministerstva VV, tedy ministerstvo dopravy a ministerstvo pro místní rozvoj.

"Toto řešení považuji za krajně farizejské a úhybné. Pokud chtěli dodržet programové prohlášení vlády, program Věcí veřejných, ale i závazek výkonné rady, pak měli jednoznačně hlasovat proti škrtům ve školství. V tu chvíli byla některým z ministrů bližší jejich židle než rozhodnutí stranického orgánu a programové prohlášení vlády," uvedl Dobeš v tiskové zprávě.

Učitelé podle něj nejsou žebráci, aby se na ně někdo skládal.

Ohledně případného složení poslaneckého mandátu nebo vystoupení ze strany se zatím Dobeš příliš konkrétně nevyjadřoval.

Související