Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím vyzve v úterý grémiu strany k odchodu z vládní koalice.

Využil k tomu čtvrteční zveřejnění tajné nahrávky, na níž bývalá šéfka poslanců VV Kristýna Kočí rozebírá s ministrem pro místní rozvoje Kamilem Jankovským možnost přípravy puče uvnitř strany. Kočí Jankovskému líčí, jak o převratu jednala s koaličními partnery z ODS a TOP 09.

Jarolím v České televizi řekl, že pokud širší vedení strany jeho výzvu nevyslyší, je Jarolím připraven složit funkci. "Jako místopředseda strany budu požadovat po grémiu, aby Věci veřejné odešly z koalice. Pokud výzvu nevyslyší, zcela vážně budu uvažovat, že odejdu z funkce místopředsedy," prohlásil Jarolím.

Dodal, že zatím nedokáže posoudit, jaká je role ministra Jankovského, který na nahrávce také vystupuje. "Myslím, že bude mít na grémiu co vysvětlovat," uvedl Jarolím.

Podle nově zveřejněné nahrávky, s nímž vedení strany ve čtvrtek seznámilo média, jednala bývalá poslankyně VV Kočí s koaličními partnery z ODS a TOP 09 o vyvolání puče uvnitř nejmenší vládní strany před rokem. Nahrávku podle VV pořídila Kočí a předala ji policii.

Krize důvěry ve VV

"Tato nahrávka způsobila mezi členy výkonné rady VV značnou krizi důvěry. Situaci považujeme za velice vážnou, a proto svoláme grémium strany, které rozhodne o našem dalším postupu," uvedl předseda strany Radek John. Na otázku, zda VV opustí vládu, odmítl odpovědět.

Jankovský ve čtvrtečním tiskovém prohlášení uvedl, že jeho vztah s vedením VV nebyl na přelomu let 2010 a 2011 ideální. Kočí jej prý informovala o záměru vytvořit v poslaneckém klubu strany "frakci".

Řekla mu prý také, že se z ODS a TOP 09 ozývají hlasy podporující nové koaliční rozložení. Kočí prý ministr vyslechl a vzal si týden na rozmyšlenou. Informace pak vyhodnotil jako nepodložené a vznik frakce za nesprávný.

Kalousek popřel jednání s Kočí

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), o kterém Kočí na nahrávce mluví, popřel, že by s ní jednal. Podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase by Věci veřejné neměly do svých vnitřních problémů zatahovat koaliční partnery.

Údajný pokus o stranický puč uvnitř VV se odehrál zhruba před rokem. Jeho okolnosti jsou nyní předmětem soudu s předsedou poslaneckého klubu strany Vítem Bártou a jeho bývalými stranickými kolegy Kočí a Jaroslavem Škárkou.

Související