Vládní občanští demokraté získali v loňském roce dary převyšující 93 milionů korun, informoval o tom v pátek mluvčí strany Tomáš Bartovský. Strana Poslanecké sněmovně předložila kopie všech 244 smluv od dárců, kteří v roce 2011 ODS věnovali více než 50 000 korun.

Mezi firmami, které ODS přispěly nejvyšší částkou, je podle Bartovského společnost Technobal s.r.o. z Olomouce s darem 3,4 milionu korun. Technobal poskytuje služby v oblasti vázání a balení zboží.

Celkem 2,5 milionu korun poskytla makléřská a pojišťovací společnost Insurance Broker Service, 1,9 milionu věnovala Otherm Praha vyrábějící okna a dveře, 1,735 milionu ODS poskytl prodejce pevných paliv Kraspo a 1,7 milionu pak firma KBJ, která se zaměřuje na zprostředkovatelskou činnost v obchodu, službách a pronájmech nemovitostí.

ODS vykázala loni zisk po zdanění 140,4 milionu korun. Její příjmy byly zhruba 393 milionů korun, náklady činily 241,1 milionu. Výše půjček a úvěrů činila ke konci roku 67,6 milionu. Kromě státního příspěvku a darů vylepšil rozpočet strany především prodej sídla na Malé Straně.

"V nevolebním roce 2011 neuzavřela ODS darovací smlouvy se svými tradičními sponzory z řad významných sportovců, jako jsou hokejista Jaromír Jágr nebo tenisté Tomáš Berdych a Karel Nováček," uvedl Bartovský. Na základě předběžných jednání podle něj ODS počítá s podporou těchto osobností v letošním roce, kdy ji čekají krajské a senátní volby.

Související