Stát zahájil miliardové investice do dálnic. Jak řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) na pondělním Žofínském fóru, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásilo v minulém týdnu hned osm výběrových řízení.

Pět z nich se týká opravy nejstarší české dálnice D1. 

"Až dosud panovala myšlenka, že je nutné postavit severní variantu a tedy rychlostní silnici R35 do Olomouce a pak spustit opravy D1. Já ale říkám, že než postavíme R35, neudržíme D1 v provozuschopném stavu," poznamenal ministr Dobeš.

Další výběrová řízení se týkají stavby D1 u Přerova a dva tendry vypsal stát kvůli stavbě jihočeské D3.

Stát zároveň řeší, jak vylepšit rozpočet na stavby dálnic. Podle ministra Dobeše se to může povést systémem odložených plateb, spolupráce se soukromníky. Pomoci má také transformace ŘSD na státní podnik, aby mohl začít inkasovat peníze od soukromých subjektů.

Na letošní investice do dopravy půjde ze Státního fondu dopravní infrastruktury celkem 64 miliard korun. V částce jsou zahrnuty dotace z EU a úvěrů.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.