Ústavní expert a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka možná ústavním soudcem nebude. V úterý nezískal podporu senátního ústavněprávního výboru a nepřesvědčil tak své stranické kolegy, kteří mají v horní komoře většinu.

V tajném hlasování dostal jen tři hlasy z osmi přítomných. Senát má o Koudelkově kandidatuře rozhodnout do 7. května.

Důvodem odmítnutí byly podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera Koudelkovy kontroverzní názory. Například na pravomoci prezidenta v oblasti přijímání mezinárodních smluv nebo na takzvanou přílepkovou praxi, tedy přijímání věcně nesouvisejících změn zákonů.

"Osobně mám i velký problém s jeho působením na nejvyšším státním zastupitelství v éře Renaty Vesecké," řekl Dienstbier. Koudelka byl náměstkem Vesecké, která byla terčem kritiky ČSSD mimo jiné ve sporu o justiční mafii, loni v lednu byl z této funkce odvolán.

Senátor ODS Jaroslav Kubera výsledek dvouhodinového "grilování" Koudelky zejména od jeho stranických kolegů očekával. Podle něj byl dán předem. Ani podle Dienstbiera bývalý poslanec mnoho nových informací výboru nesdělil.

Docent ústavního práva Koudelka byl do roku 2006 místopředsedou sněmovního ústavněprávního výboru. Nyní je náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži.

Prezident Václav Klaus ho nominoval poté, co v únoru neprosadil v Senátu kandidaturu předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka.

Koudelka by mohl nahradit v týmu ústavních soudců Elišku Wagnerovou, které v březnu skončil mandát.

Související