Neonacisté a pravicoví extremisté zvažovali v České republice útoky na lidi a objekty, jejich plány měly charakter protistátního boje. Uvedl to v úterý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který v březnu provedl zátah proti radikálům.

Policisté obvinili devět lidí, které zatím stíhají na svobodě. Čelí obvinění hlavně ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Policie předpokládá rozšíření obvinění. Má totiž podezření, že někteří ze skupiny mají na svědomí některé dosud neobjasněné žhářské útoky, například nedávný útok na ašskou ubytovnu obývanou také Romy.

Zátah proti radikálům se odehrál 27. března. Útvar k tomu dodal, že v tento den policie zadržela celkem osm mužů a jednu ženu ve věku od 22 do 37 let.

Při domovních prohlídkách policisté našli kromě propagačních materiálů s neonacistickou tematikou i nelegálně držené střelné zbraně, návody k výrobě výbušnin, suroviny k jejich výrobě a průmyslově vyrobené prostředky k jejich iniciaci.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták v tiskové zprávě uvedl, že detektivové mají "mimořádně závažný materiál", který vypovídá o ideologickém protistátním boji extremistů.

Dokument prý pracuje s myšlenkou "možného poškození či likvidace konkrétních osob a objektů v ČR". Členové skupiny podle policie aktivně plánovali takzvané přímé akce a informovali o nich na internetu.

Šest z obviněných chtěla policie stíhat vazebně. Návrh státního zástupce na uvalení vazby Obvodní soud pro Prahu 1 sice akceptoval, ale když obvinění složili písemný slib, rozhodl o jejich dalším vyšetřování na svobodě.

 

Obviněným hrozí podle Hantáka podle jednotlivého podílu na trestné činnosti vězení od tří do deseti let.

Související