Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si chce kvůli odposlechům na svou další schůzku pozvat premiéra Petra Nečase a jeho předchůdce Mirka Topolánka.

Nečase chce komise seznámit s tím, jak BIS odůvodňuje kontakty svého vysokého důstojníka Jana Pavlíčka s Janouškem a od Topolánka chtějí členové komise vysvětlit nejasnosti o tom, jaké zprávy od BIS v době šéfování vládě vlastně měl.

Topolánek totiž tvrdí, že mu BIS v případu odposlechů dvojice Bém - Janoušek nedávala kompletní informace. Kontrarozvědka to ale podle šéfa komise pro kontrolu BIS Richarda Dolejše odmítla. "Považujeme za korektní, aby se mohl vyjádřit i pan Topolánek," řekl Dolejš.

Topolánek: Nikam nejdu

Topolánek mu ale zřejmě nevyhoví a nikam nepůjde. "Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný, ani reprezentativní orgán speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi," vzkázal Topolánek ve vyjádření pro server Novinky.cz.

Ředitel tajné služby Jiří Lang v úterý členy komise ujistil, že pokud proběhly kontakty typu Janoušek - důstojník BIS, byly pod kontrolou a předem schváleny.

Komise chce důkazy

Komise však požaduje jeho tvrzení doložit. Dolejš proto úterní jednání přerušil a odložil. Další termín pro setkání prý přijde, až když Lang své písemné důkazy předloží. Dolejš zároveň čeká i na písemné odpovědi na dotazy, které Langovi položil minulý týden. Dotazy se týkají záznamů hovorů Janouška a Béma a odpovědi by měly být vyhotoveny do týdne. 

Lang úterní jednání komise nekomentoval.

Janoušek s kontakty do BIS

Euro v pátek na internetu a v pondělí v tištěném vydání zveřejnilo přepis odposlechu ze setkání mezi Janouškem a důstojníkem služby Janem Pavlíčkem z roku 2007.

Na webu, kde dalo k dispozici i nahrávku, nejprve nedopatřením prohodilo jména aktérů dialogu. Podle týdeníku nahrávka dokládá, že Janouškův vliv, který podle jiných nedávno zveřejněných odposlechů zasahoval na pražský magistrát a do politiky, sahá až dovnitř BIS samotné.

Dolejšovi dál vadí Kádner

Komise má kromě toho na programu ještě jiné jednání - na něm se má zabývat údajným únikem odposlechů, které podle deníku Mladá fronta Dnes pořídila BIS, do bezpečnostní agentur ABL.

ABL tehdy vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Z úterního Dolejšova vyjádření vyplynulo, že stále není vyřešen spor o údajný střet zájmů u člena komise Davida Kádnera (VV), který dříve v ABL pracoval. Dolejš ho v komisi nechce a jednání komise kvůli tomu už před týdnem zkrachovalo.

Další účastníci úterního jednání komise příliš sdílní nebyli. Renáta Witoszová (TOP 09) pouze uvedla, že Lang "v rámci svých možností a zjištěného stavu" odpověděl na otázky.

Bublan: BIS má podobné nahrávky

František Bublan (ČSSD) podotkl, že nelze odvodit, že Janoušek měl kontakty v BIS a nelze také zatím říci, zda záznamy telefonátů mezi Janouškem a Bémem skutečně unikly z BIS. Prý se to stále zjišťuje. Připustil ale, že BIS disponuje podobnými nahrávkami jakou jsou ty, které byly zveřejněny. Nyní se údajně materiály porovnávají.

Související