Původně jasná hrozba Věcí veřejných, že jejich ministři ve středu podají podmíněné demise, se už po několika hodinách změnila v "možná".

Nyní je jasné, že všichni ministři nejmenšího koaličního partnera na jednání kabinetu se svou rezignací nepřijdou. Určitě ne ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. "Nenesu," odpověděl ministr serveru IHNED.cz na otázku, zda Petru Nečasovi přinese zprávu, že ve vládě skončí.

"Nemusí to být zítra, může to být za týden," připustil v úterý večer pro Lidové noviny předseda strany Radek John. Ministři mají podle usnesení stranického grémia skončit ve vládě do 1. května a do té doby je podle Johna čas na vyjednávání.

Prohlášení předsedy VV přišlo jen krátce poté, co se premiér Petr Nečas hrozbám VV vzepřel.

"Dnes (v úterý) ve večerních hodinách jsem informoval stranické špičky strany Věci veřejné, že v okamžiku podání demise jejich ministrů okamžitě mizí jakýkoliv prostor pro další jednání se stranou Věci veřejné o pokračování spolupráce stávajících tří koaličních stran," řekl Nečas.

VV v úterý vyzvaly své ministry k podmíněnému odchodu z kabinetu. Nečasovi daly ultimátum: nejpozději do 26. dubna má předložit koaličním partnerům návrh opatření a konkrétních kroků, které obnoví důvěru vlády v očích veřejnosti.

"Mezi konkrétními kroky spatřujeme jako klíčové především zacelit otevřené rány v podobě například kauzy Lesy ČR, krize ve státním zastupitelství, problematického systému vydávání sociálních dávek a některé další kauzy," požadují Věci veřejné.

A šly ještě dál: chtějí přepsání koaliční smlouvy, změny na ministerských postech a prověření mandátu kabinetu hlasováním o důvěře.

Zpytujte svědomí

Pokud premiér do stanovené lhůty požadavky VV nesplní, odejdou jejich ministři k 1. květnu z vlády.

Petr Nečas zareagoval do hodiny a ze ztráty důvěry své vlády obvinil právě Věci veřejné. "To ony by měly zpytovat své svědomí," řekl Nečas s tím, že se nebojí ani předčasných voleb. "V současné situaci je považuji za nejodpovědnější postup vůči této zemi," dodal premiér.

Podobně mluví i zástupci třetí koaliční strany TOP 09.

Její místopředseda Miroslav Kalousek jako nejpoctivější řešení navrhuje dohodu na co nejrychlejším termínu předčasných voleb. "Od Věcí veřejných se vydírat nenecháme. Svůj postup budeme koordinovat s ODS Petra Nečase," řekl Kalousek.

Demise přijde ve středu

Nečasovi vadí, že s ním VV nejednaly osobně a použily svůj tradiční postup: vzkazy přes média. Podle premiéra navíc není jasné, co vlastně VV chtějí. "Nic konstruktivního nenavrhují, jen úkolují ostatní," podotkl premiér.

Věci veřejné však trvají na svém a vyzývají své ministry, aby "neprodleně předali premiérovi Petru Nečasovi demise s účinností k 1. květnu 2012."

Strana má ve vládě aktuálně celkem tři ministry: Pavla Dobeše na dopravě, Kamila Jankovského na místním rozvoji a vicepremiérku Karolínu Peake. Školství zůstalo zatím po Josefu Dobešovi prázdné.

"Naši ministři podají demisi už ve středu," potvrdil v České televizi místopředseda VV Tomáš Jarolím. Právě on se veřejně prezentuje jako iniciátor odchodu VV z vlády. Minulý týden prohlásil, že pokud véčkaři kabinet neopustí, odejde on sám z vedení strany.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.