Skoro půldruhé tuny v dospělosti vážil opeřený dinosaurus, jehož tři zkameněliny našli vědci na severovýchodě Číny. Nedávno popsaný opeřený masožravý tvor byl starším příbuzným tyranosaura rexe. Žil před asi 125 miliony let, v dospělosti vážil 1400 kilogramů a je podle zpravodajského serveru BBC největším známým opeřeným živočichem, který kdy žil na Zemi.

Poznatky vědců, které otiskl časopis Nature, zpochybňují dosavadní teorie o vývoji tyranosaura rexe i jeho příbuzných. Ti žili před asi 65 miliony let. O většině jejich předků se usuzovalo, že byli mnohem menší.

Nově popsaný opeřený dinosaurus patřil do čeledi tyranosauroidů a je jedním z dřívějšího příbuzných obávaného tyranosaura. Odborníci nový druh pojmenovali Yutyrannus huali, což lze přeložit jako "krásný opeřený vladař". Tři fosilie popsali Sing Sü s kolegy z čínské akademie věd v Pekingu. Zkameněliny jsou mimořádně dobře zachovalé a představují dospělého jedince a dvě asi půltunová mláďata.

Izolace, nebo lákadlo pro samičky

Yutyrannus se v některých rysech shodoval s jeho pozdějšími příbuznými. Na rozdíl od tyranosaura měl ale peří a tři funkční prsty, zatímco tyranosaurus měl funkční prsty jen dva.

Vědci se domnívají, že dlouhá nitkovitá pera sloužila jako izolace. Živočich žil v období druhohor nazývaném spodní křída. Teploty prý byly tehdy nižší než ve zbytku této vývojové etapy Země a pohybovaly se kolem deseti stupňů Celsia, o osm méně než teplotní průměr. Odborníci ale nevylučují, že peří hrálo roli při námluvách nebo v bojích. Podle studie je dokonce možné se domnívat, že pera měli na části těla i tyranosauři.

Za největšího dosud známého opeřeného dinosaura byl podle agentury AFP dosud pokládán beipiaosaurus. Yutyrannus ale ve srovnání s ním vážil 40krát víc.