Odbory a zástupci dvou desítek iniciativ se na konci března mimořádně sešli a dohodli se na společné kampani "Stop vládě". Jejím cílem je zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasné volby. Odboráři a aktivisté vyzvali k celonárodním protestům proti kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS).

Odboroví předáci opustili poslední zasedání tripartity k úsporným opatřením. Uvedli, že kabinet nebyl na jednání připraven a všechny jejich návrhy odmítá. Premiér označil postup odborů za "zbytečné divadélko, které vystupňovalo situaci". Podle Nečase odboráři byli předem rozhodnuti od jednacího stolu odejít. Zaměstnavatelé považují krok odborů za nerozumný. 

Odboráři se poté na mimořádném jednání se zástupci víc než 20 sdružení a iniciativ dohodli na organizování "protestních akcí k prosazování společných cílů". Zahájit se chystají kampaň Stop vládě, s jejíž pomocí chtějí dosáhnout zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasných voleb.

Vyzývají k celonárodním protestům. "Tato společná iniciativa je otevřena všem ostatním subjektům i občanům sdílejícím stejné cíle," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. ČMKOS svolala na 21. dubna do Prahy na Václavské náměstí demonstraci.


Proč chtějí odbory zastavit vládní reformy a donutit kabinet k demisi? Hájí ještě zájmy pracujících, nebo se staly uskupením s politickými cíli?

Ptali jste se Václava Pícla, 1. místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 17. dubna od 10.00.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
K čemu sjou podle vás demonstrace? V dnešní době s nimi stejně nic nezmůžete... účastníci to berou jako den volna a příjemný výlet do Prahy. Ale reálná odezva? Nulová. Vláda ji prostě přetrpí a pojede se sdál....
Pícl Václav
\demonstrace jsou proto, abychom vyjádřili zásadní nesouhlas s politikou této vládní garnitury. Jestli se domníváte, že pro člověka, který jede např. z Karviné autobusem brzy ráno 5 hodin do Prahy a odpoledne zase 5 hodin zpátky, se jedná o příjemný výlet, tak nevíte, o čem mluvíte.
Čtenářský dotaz
Nebylo by lepší správně volit a ne proti zvoleným politikům demonstrovat. Nebo jsme si tuto vládu nezvolili?
Pícl Václav
Mohu Vás ubezpečit, že my jsme si tuto vládu opravdu nezvolili.
Čtenářský dotaz
Ano, odbory se rády zviditelňují, ale pro zaměstnance dělají houby a jde jim jen o svá vlastní koryta. Kdy už konečně pochopí, že zkrácené a částečné úvazny a snadné vyhození zaměstnance taky současně znamená snížení nezaměstnanosti? Protože když někoho snadno vyhodím, pak ho taky snadno naberu. Nedělají nic pro nezaměstnané absolventy ani pro starší lidi, kteří mají chuť pracovat, jsou k firmě loyální a mají řadu zkušeností. Tohle vůbec odbory neřeší - ať se jdou vycpat!
Pícl Václav
S těmito názory, které by nás vrací do 19. století, kdy měl zaměstnanec jen jediné právo dělat od rána do večera a mlčet a být šťastný, že dostane i zaplaceno,v zásadě nemohu souhlasit.
Čtenářský dotaz
Proč chcete demonstrovat proti vládě v sobotu, když nezasedá? Zdá se mi, že to berete jako příjemný výlet do Prahy na nákupy, proti čemuž nic nemám, ale proč tam chcete tahat televizi?
Pícl Václav
Prosím, nechte to na nás, kdy my budeme demonstrovat, jak se zdá, vy mezi námi nebudete. O tzv. výletu jsem se zmínil viz výše.
Čtenářský dotaz
Asi mi neodpovíte, ale zkusím se zeptat - jak moc dneska řešíte medializaci svých protestů? Aby se to hodilo do televize, bay se o vás hodně psalo atd?
Pícl Václav
Mohu vás ubezpečit, že pro nás jsou především podstatní ti lidé, kteří přijedou na demonstraci a k nim budeme v prvnířadě hovořit. To, co vyšílá televize, je jen na jejím uvážení.
Čtenářský dotaz
Kritizovat se dá snadno. I mě se nepromyšlenost návrhů vlády nelíbí. Jaké jsou konstruktivní splnitelné návrhy odborů? Snížit výdaje, zvýšit příjmy, jednoduchost systému, podporovat samozaměstnávaní před nezaměstnaností. (Min. odvody OSVČ na ZP jsou vyšší než min. odvody zaměstnanců. pokud bude jedna z odpovědí zrušit paušály a zvýšit min. odvody - max. zavést min. odvody za období např. 10 let od začátku podnikání pro hlavní OSVČ)
Pícl Václav
Ano, naše návrhy v některý oblastech jsou stejné. Musíte mne omlvit, je zde málo prostrou pro podrobnější rozbor. Máte-li opravdu vážný zájem o aktivní návrhy odborů, s nimiž vystupujeme při jednání s vládou , najdete je podrobně rozepbraně na webu www.cmkos.cz
Čtenářský dotaz
Lidi si musí uvědomit svou sílu. Že mají v rukou, jestli tady bude stále hůř nebo další Island. Dokud hrstka politikářů nebude sedět "v teplákách", nesmějí protesty ustat.
Pícl Václav
Souhlasím.
Čtenářský dotaz
Odbory zastupují též zájmy důchodců, což je v přímém rozporu se zájmy pracujících (které by odpory měly zastupovat). Pokud mají jít k důchodcům větší finanční toky, tak je bohužel budou svými daněmi platit zejména pracující. Moje otázka zní: Proč odbory zájmy pracujících, které by měli hájit v první řadě, poškozují snahou o zastupování i jiných subjektů? Dělá to dojem, že odbory se snaží dělat spíše politiku, než zastupovat pracující.
Pícl Václav
toto je naprosto mylný názor. I současní zaměstnanci budou jednou důchodci. Mimochodem dnes jsou důchodci jejich rodiče. Ti také v minulosti byli zaměstanci. Mohu vás ubezpečit, že otázkou důchodů se zabývají všechny odbory na celém světě, právě z výše uvedených důvodů. To, co říkáte, jasně směřuje k vyvolávání mezigeneračního konfliktu ve společnosti a s tím nemohu zásadně souhlasit.
Čtenářský dotaz
Nemělo by se radši demonstrovat proti romům,a vzít jim trošku toho co dostávají od státu a zadarmo.Pak se k nám tak chovají že ničí zdraví slušným lidem.
Pícl Václav
To snad nemyslíte vážně.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych zeptat za 1., které odb. svazy se protestů zúčastní. A za 2. kdy si už konečně vezmete příklad z protestů, které pořádají odbory v zahraničí - Německo, Francie... Vždyť "V jednotě je síla"! Dle mého názoru jste měkcí proti hroší kůži Kalouska, nečase, Drábka, Hegera...
Pícl Václav
Protestů se zúčasní všech 30 odborových svazů sdružených v ČMKOS, dále odborové svazy Asociace samostatných odborů a další nezávislé odborové svazy. Dá se tedy řici, že proti vládě bude tentokrát demonstrovat celé odborové hnutí v ČR a celá řada nezávislých iniciativ.
Čtenářský dotaz
Rád bych i podpořil vaši demonstraci,protože vlady mám taky plné zuby,ale copak můžu?A jaký by to mělo smysl když jste to vy kdo štěpí společnost na podnikatele(zloděje)a zaměstnance?..Za socanů bude ještě hůř pokud nařídí registrační pokladny tak na ni nemám mé tržby jsou do 1000kč za den,nebo ty kasy budete rozdávat?
Pícl Václav
Jak je vidět, důvodů, jak nás nepodpořit, máte dostatek.
Čtenářský dotaz
Srdečně zdravím. Připadá mě, že odpory se probouzejí. Kde jste byli, když se ořezala nemocenská. Kde jste byli, když se prodloužil odchod do důchodu na 70 let ? Jste nejednotní - odborových svazů jsou mraky a nevystupují jednotně. Můžete uvést konkrétní aspoň 3 věci, která jste v zájmu nižší a střední vrstvy prosadili ?
Pícl Václav
Vy toho víte o odborech asi velmi málo. Doporučuji opět www.cmkos.cz
Čtenářský dotaz
Jakým způsobem demonstrace pomůže tomuto státu a jeho občanům? Vláda kvůli pár odborářům nepadne, to vám musí být jasné. Fiasko s "celonárodním odporem" už jsme tu několikrát viděli, naposledy loni. A druhá otázka: Jakým právem chcete pořád podrývat demokraticky zvolenou vládu? Vládu má - narozdíl od vás - mandát od voličů. Pravda, odchyluje se od svých programových prohlášení, ale proti tomu vy přeci neprostestujete. Prostě jenom kňouráte, že nevyhrála vaše milovaná strana. Nechci vám brát vaše právo na občanský protest, ale není mi jasné, jak můžete být tak bezohlední vůči právům ostatních.
Pícl Václav
Máme právo a povinnost vyjádřit odpor vůči této vládě a čím nás bude více, tím je větší šance, že nám bude naslouchat. Chceme to dělat právem občanů demokratického státu, ve kterém vyjádřit svůj názor má právo každý občan kdykoli a kdekoli. Ne jednou za čtyři roky. Demokracie znamená, že vláda musí naslouchat občanům celé čtyři roky, a ne jeden a půl dne za čtyři roky. Cose týká mandátu, my také máme mandát od našich členů. Budete se asi divit, ale našich členů je násobně více, než mají všechny politické strany v tomto státě dohromady.
Čtenářský dotaz
Kdo si myslíte,že přijede Mafiánova)Prahy demonstrovat? Důchodci-z těch si nic nedělají,kašlou i na ty pracují Zaměstnanci- mají strach o práci Mladí- těch se to dle jejich názoru netýká,mají určitě na víkend lepší program. Odborům jde jen o zviditelnění-jinak jdou jim na ruku.
Pícl Václav
Na ruku nikomu nejdeme. Zviditelňovat tímto způsobobem se nepotřebujeme. Jde nám jen o jednu "maličkost" , aby tato vláda, která ztratila jakoukoli důvěru veřejnosti, přestala škodit a odešla.
Čtenářský dotaz
Je mi to strašně líto, ale když vidím tu vaší buranskou partu v čele se Zavadilem, bývalým komoušem, tak vidím jen další příživníky, kteří si sedli na vyhřáté posty za těžké peníze a jinak jste k ničemu. Už za komoušů platilo, že odboráři jsou větší parchanti než sami bolševici. A to platí podnes. Naučte se chovat a mluvit a pak někoho zastupujte. Všem vám čouhá sláma z bot a když otevřete pusy, je to katastrofa. S vámi tak akorát do pekla. Vy nejste odboráři, ale další vyžírkové, které živíme svou prací a svými daněmi. Čest.
Pícl Václav
Na tyto vaše výlevy nebudu ani odpovídat. Jen bych chtěl upozornit, že pan Zavadil nebyl nikdy členem žádné politické strany.
Čtenářský dotaz
Proč odbory pořád vyzývají ke stávce,když v životě ještě nic nedokázaly.Za komunistů byly ruka v ruce a nyní dělají bububu.Chtějí se stále bezpracně přiživovat?Jde jim o lidi nebo spíše o sebe?Jak dokáží, že jim jde o lidi a kde jsou za nimi vidět výsledky?
Pícl Václav
Asi ani nemá cenu s vámi polemizovat o úloze odborů v demokratické společnosti. Je velmi pravděpodobné, že jste nikdy v odborech nebyl. České odbory nejsem já nebo pan Zavadil nebo pár dalších jedinců, ale je to půl milionů našich členů plus dalších odborových organizacích.
Čtenářský dotaz
Dobrý den,až bude u moci čssd budete taky protestovat proti věrnému spojenci?
Pícl Václav
Pokud, bude dělat taka sociální politiku, jako současná koalice, tak zcela jistě. Mimochodem, proti koaliční vládě ČSSD-US-KDU-ČSL, jsme demonstrovali i stávkovali v roce 2004.
Čtenářský dotaz
Souhlasím s Milanem, tahle vláda byla normálně zvolená, nevím co se Vám nelíbí a nevím, proč si myslíte, že výsledek nových voleb se bude tak moc lišit od těch minulých...
Pícl Václav
Nám jde především o to, co dělá. A tato vláda dělá zásadně nepřijatelnou sociální a ekonomickou politiku, která přivede Českou republiku do hluboké krize. To nám vadí, a proto chceme, aby odešla. Viz blíže naše rozbory na www.cmkos.cz
Čtenářský dotaz
Nikde jsem neslyšel,že vyvydení 3 % z 1. pilíře má marginální vliv na důchodový systém v budoucnosti ,ale tento pilíř podstatně ochudí (bohatí-pro ně to má význam pouze v tom ,že vyvedou 3% pojistného a ze systému by měli započteno 23% ztěchto peněz a to pouze do průměrného přijmu),ale ani pro ně to není řešení důchodu.Dochází opět pouze ke snížení solidarity ,což je možná správné,ale pak je potřeba se zamyslet nad tím,zda je správně nastavena výše mezda platů... A proč všechny vlády nechaly důchodové pojištění u podnikatelů ve výši,která nezaručuje slušný důchod(v některých obdobích dokonce pod úrovní min. pro jednotlivce,nebo možnost neplacení poj.za celý kal. rok... aněkteří tito podnikatelé při využití paušálu s vys. příjmy dosáhnou sice na nízký důchod,ale nebude jim krácen prům. výdělek ,jako lidem jejichž přijmy stačí sotva na přežití a nemohou si sami spořit). Proč v době počítačů zvýšíme počet hodin na DPP.. Nebylo by vhodnější ze všech pracovních poměrů platit soc. i zdr. poj., stanovit stejné principy i pro podnikatele (platit shodně z peněz,kt. použiji pro os. spotřebu a zbylý zisk danit firemní daní),neznevýhodňovat pracovní poměr a žádný Švarc systém nebude a do systému přibude dost financí.Bude pouze třeba pohlídat práci na černo..
Pícl Václav
Ano, toto je v mnoha ohledech shodné s návrhy ČMKOS
Čtenářský dotaz
nevím,čeho chcete dosáhnout protesty.Když tato vláda skončí,přijde další a takový Bohuslav Sobotka-to si pamatuju-byl ještě horší než Kalousek. Seděl na financích a nedal a nedal ani o korunu víc. To jen ted slibujou a slibujou......
Pícl Václav
Není naší vinou, když politici slibují, co nesplní. Nejsme součástí ČSSD, a pokud by prováděla obdobnou asociální politiku, jako tato koalice, ujišťuji vás, že budeme demonstrovat stejně důrazně.
Čtenářský dotaz
Vim, ze odbory maji svoje ekonomicke experty a analyzy. Kde mohu najit: - Vasi analyzu ekonomicke situace v CR (vcetne zdroju na zaklade kterych vznikly) - Vase navrhy na reseni soucasne ekonomicke situace popripade Vasi strategii ve vujednavani s vladou (Vase navrhy pro tripartitu) - Pokud toto zverejnene nemate, zajimalo by mne proc?
Pícl Václav
www.cmkos.cz měsíčník Sondy revue časopis Pohledy
Čtenářský dotaz
Nikdo vás nevolil, nemáte právo politikařit. Jste obyčejní lobbisté, nic víc. Proč prudíte ostatní svým lobbismem?
Pícl Václav
Občané mají ve skutečné demokracii právo nejen volit, ale třeba i druhý den po volbách zbavit politiky moci, pokud zjistí, že jim škodí , pohrdají jimi nebo vyhráli volby na základě lží a prázdných hesel.
Čtenářský dotaz
Proč odbory nezastupují pracující ale snaží se zastupovat i jiné skupiny, takže například snahou pomoci důchodcům škodí zájmům pracujících. Například tlakem na zvýšení důchodů znemožňují snížení sociálních daní pracujících.
Pícl Václav
Již bylo odpovězeno výše.
Čtenářský dotaz
Máte stále pocit, že odbory jsou nezávislé? Tato otázka mě napadá v souvislosti s několika skutečnostmi: - minulí předsedové sedí v EP, resp. v Senátu za ČSSD - na tiskových konferencích se šéfové odborů objevují po boku vedení ČSSD - stejně jako u ČSSD stále opakujete jen svůj nesouhlas, ale konstruktivních návrh jsme viděli úplné minimum - když už nějaký návrh Vaši "ekonomičtí experti" vyplodí, zpravidla se podobá jako vejce vejci blábolům pana Škromacha
Pícl Václav
Nevím, o jaké době mluvíte, protože se jedná, jak sám uvádíte, o minulé předsedy. Nicméně, i za jejich vedení jsme proti vládě ČSSD demonstrovali a stávkovali. Co se týká našich analýz a prognoz, které vysoce oceňují i experti "z druhého břehu", vaše otázka mně přesvědčila o tom, že je ve skutečnosti neznáte. Doporučuji prostudovat www.cmkos.cz
Čtenářský dotaz
Dobrý den, s protesty souhlasím už jen proto, že výše úspor z nich se v podstatě rovná tomu, co unikne ve větší státní zakázce spřáteleným firmám politiků či jejich kamarádů z lobby. Ale přeci jenom jeden dotaz - neměla by proběhnout reforma i v samotných odborech, které jsou v současnosti spíše klikou čssd a současný stav tím pádem nedokážou ani řešit?
Pícl Václav
Za podporu děkujeme, klikou nejsme.
Související