Na brněnské Univerzitě obrany vzniknou čtyři nová vědecká pracoviště. V laboratořích za 150 milionů korun budou studenti zkoumat a vyvíjet rozmanité technologie. Ať už půjde o noční vidění, nebo balistiku. V jedné laboratoři se totiž budou testovat neprůstřelné helmy a vesty.

"Dosud jsme pracovali v provizorních podmínkách v jedné hale. Teď se chceme přesunout do té moderní laboratoře," uvedl pro IHNED.cz tiskový mluvčí Pavel Pazdera.

V nově zrekonstruované budově se navíc nebudou učit jen studenti univerzity. "Spolupracujeme s policií s ministerstvem vnitra a obrany, pomáháme při vývoji nových zbraní Zbrojovky. Ta spolupráce je rozmanitá," dodává Pazdera.

Na dalším pracovišti se bude zkoumat pevnost vojenských mostních konstrukcí. Výzkum může přinést nové poznatky pro ženijní vojsko, jehož pomoc může veřejnost využít například při povodních či přírodních katastrofách. Další tým vojenských vědců se bude zabývat vývojem hydraulických zařízení.

Tato nová špičková pracoviště vzniknou při rekonstrukci univerzity, která začala v úterý a bude stát 150 milionů korun.

Při úpravách bude zrekonstruováno 5500 metrů čtverečních ploch. Projekt z 85 procent uhradí Evropská unie. Práce budou hotovy do konce roku 2014. Jde o jednu z největších stavebních akcí v novodobém vojenském vysokém školství v zemi.

 

Brněnská Univerzita obrany je jedinou vojenskou vysokou školou v zemi. Tvoří ji tři fakulty. Dvě vojenské působí v Brně, v Hradci Králové sídlí fakulta vojenského zdravotnictví. Škola využívá výcvikový areál ve Vyškově.

Související