Premiér Petr Nečas je sice vystudovaný fyzik, znalosti základů matematiky mu ale nyní selhaly.

To když pří úterním projevu, při kterém mimo jiné oznamoval pokračování vládní trojkoalice s TOP 09 a Věcmi veřejnými, upozorňoval, že kabinet lidem nezvýší daň z příjmu, ale sníží ji.

Nečas se při výpočtu spletl o jedno procento a ve skutečnosti se tak pro poplatníky téměř nic nezmění.

Podle Nečase je nynější patnáctiprocentní zdanění superhrubé mzdy stejné, jako kdyby se hrubá mzda danila 21 procenty. Jenže to je mystifikace, která veřejnosti nemohla uniknout. Reálně jde o 20,1 procenta.

Jak je to správně

Do roku 2013 budou fyzické osoby platit jako dosud 15procentní daň ze superhrubé mzdy. Od ledna 2014 nastoupí radikální změna, kdy se přejde zpět na výpočet daně z hrubé mzdy. Ovšem dopad na lidi bude stejný. Sazba daně sice bude 20 %, ale to odpovídá nynějšímu 15procentnímu zdanění superhrubé mzdy. Přitom v aktuálně schváleném zákoně se počítá ještě s 19 procenty. To se ale novelou ještě změní.

"Patnáct procent ze superhrubé mzdy není 21 procent  z hrubé mzdy, ale 20,1 procent. Stačí vynásobit 15 x 1,34 = 20,1. Takže není čím se chlubit," všiml si profesor fyziky Jiří Chýla, jehož snadnou rovnici potvrdil i i oficiální materiál od ministra financí Miroslava Kalouska.

Nečasův omyl přišel ve chvíli, když se snažil vysvětlit, jak se do daní promítne zrušení současného systému zdanění takzvané superhrubé mzdy (hrubá mzda + pojistné zaplacené zaměstnavatelem) a plánovaný návrat k danění hrubé mzdy, které by mělo přijít od roku 2014.

Nečas, který narozdíl od Kalouska poslal špatná čísla i novinářům, chtěl svým výpočtem ukázat, že plán kabinetu, tedy zdanit od roku 2014 hrubou mzdu 20 procenty, lidem ušetří peníze.

Před svými nesprávnými matematickými úvahami o daních navíc Nečas použil jízlivý tón: "Než vypuknou dalekosáhlé závěry, chtěl bych připomenout jednu věc..." zahájil Nečas svou řeč, po níž následovala chybná osvěta.


Co řekl premiér Petr Nečas:

"Než vypuknou dalekosáhlé závěry, chtěl bych připomenout jednu věc: v současném systému je zavedena patnáctiprocentní daň ze superhrubé mzdy, které odpovídá jednadvacetirpocentní daň z hrubé mzdy, na kterou přecházíme v novém daňovém systému spuštěném na základě jednotného inkasního místa. My jsme původně odsouhlasili devatenáctiprocentní sazbu z hrubé mzdy, teď ji zvyšujeme na dvacet procent, což je ale pořád méně než jednadvacet procent z hrubé mzdy, které odpovídá patnáctiprocentní sazba ze superhrubé mzdy."

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se