Karel Poborský je dalším bývalým profesionálním sportovcem, který chce zkusit politiku.

Mistr neotřelých kliček a fines a také autor legendárního gólového obloučku, který Česku zajistil postup do semifinále Eura 1996, bude osmičkou na kandidátce jihočeské ODS v podzimních krajských volbách.

"Je to pro mě nová výzva. Lidé v poslední době na politiky často jen nadávají. Já bych chtěl přispět k tomu, aby změnili názor a na politiky si jen nestěžovali," řekl rodák z Třeboně, který koncem března oslavil čtyřicáté narozeniny. O jeho zařazení na kandidátku rozhodl úterní krajský sněm občanských demokratů.

Poborský odmítá, že by byl pouze maskotem jihočeské ODS. "Chci aktivně ovlivňovat vývoj Jihočeského kraje. Pokud ve volbách uspěji, budu prosazovat politiku ODS, která je mi nejbližší," řekl Poborský.

Připustil, že by to pro něj byla nová zkušenost. I když prý v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, kde bydlí, se snaží samosprávě v případě potřeby pomoci. "Ale až tahle kandidatura je de facto mým transparentním vstupem do politiky," uvedl držitel stříbra a bronzu z evropských šampionátů.

O tom, že by se částečně odklonil od fotbalu a více zaměřil na regionální politiku, uvažoval už delší dobu. Navíc ho prý s nabídkou na místo na kandidátce nedávno oslovil i starosta Hluboké Tomáš Jirsa, jenž povede ODS do krajských voleb jako lídr. "Znám ho dobře, mám v něj důvěru," uvedl bývalý hráč Manchesteru United, Lazia Řím či Benfiky Lisabon.

Kníže z Hluboké

Právě Hluboká nad Vltavou se ovšem v souvislosti s jihočeskou ODS netěší dobré pověsti. Kazí ji místní podnikatel Pavel Dlouhý, který je považován za skutečného vládce jihočeských občanských demokratů a přezdívá se mu kníže z Hluboké.

Naposledy se jeho jméno v médiích objevilo, když se ministrem průmyslu stal Martin Kuba, který pochází z jižních Čech. Kuba je totiž považován za spojence Dlouhého, sám ministr však tyto spekulace dlouhodobě odmítá.

Přesto Kuba významně vystupoval v zákulisí mocenských dohod v ODS. Loni se ucházel o post místopředsedy strany. Premiér Nečas mu ale vyčítal, že je spoluarchitektem velké koalice v Jihočeském kraji, kde vládne ODS společně s ČSSD.

Pod sociálnědemokratickým hejtmanem Jiřím Zimolou měl dosud Kuba na starost mimo jiné regionální rozvoj, čerpání peněz z evropských fondů, územní plánování či investice v dopravě.

Poborský však tvrdí, že do tak vysoké politiky nemíří. "Do krajských voleb nevstupuji s tím, že je to pro mě za každou cenu přestupní stanice do vyšší politiky. Rád bych jen pomohl ODS, kterou jsem vždy volil a propagoval při různých akcích a mítincích," uvedl.

Šlégr, Ploc, Pollert. A teď Poborský

Poborský není zdaleka jediným českým sportovcem, který se po konci kariéry zkusil věnovat politice. Nyní je například poslancem za ČSSD hokejový olympijský vítěz Jiří Šlégr, před ním seděl ve sněmovně za sociální demokraty skokan na lyžích Pavel Ploc.

Zkušenosti ze Senátu má bývalý fotbalový reprezentant Karel Jarůšek, zastupitelem Prahy 6 byl osm let olympijský vítěz v kanoistice Lukáš Pollert a v Pardubicích je zastupitelem hokejista Otakar Janecký.

Související