Podnikatel Petr Sisák pravděpodobně natrvalo zmizí z České republiky. I to zní v podnikatelských kuloárech poté, co se ze Švýcarska zpět do vlasti "nechal přivézt" kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr. Sisák mu totiž údajně ještě dluží pár set milionů korun za bývalý podnik Setuza.

A to Sisák zdaleka nemusí být sám, s kým má "nepřítel státu" Pitr nevypořádané účty. Jeho byznys v zenitu představoval miliardová aktiva, jež ovšem ovládal neoficiálně, v obchodním rejstříku nefiguroval. Uplynulá léta se přitom Tomáš Pitr skrýval před nástupem do vězení v zahraničí, respektive od loňského července byl po svém dopadení ve Švýcarsku ve vazbě - a tak až nyní bude mít mnohem větší příležitost případné "resty" z bývalých obchodních vztahů dořešit.

A to tím spíše, že mu po víceméně dobrovolném návratu (stáhl ve Švýcarsku žádost o azyl) dávají odborníci velkou naději na obnovu jeho procesu, v němž dříve dostal souhrnný trest šest let. To by zároveň zřejmě znamenalo, že do vynesení nového verdiktu bude opět vyšetřován na svobodě.

A podíváme-li se podrobněji na historii jeho kauzy, pak není ani vyloučeno, že soud tentokrát vynese trest mírnější. Zkrátka - kdo z podnikatelů a lobbistů navrátilci něco dluží, nemusí mít zrovna klidné spaní.

Tři soudy: Nula, osm a půl a pět let

Mediální spekulace o tom, že Pitr se už už jen třese na to, aby soudu, policii nebo tajným službám povyprávěl všechno, co ví o politicích, byznysmenech a českém podsvětí, jsou ovšem liché. Pitr sice nepochybně zajímavé informace má, ale spíše než o spuštění skandálních kauz mu půjde v prvé řadě o to přesvědčit soud, že by se měl na svobodu dostat co nejdříve.

Městský soud v Praze už loni na podzim rozhodl o tom, že případ daňových deliktů z 90. let, za něž dostal trest pět let, má být obnoven. Musí to ještě potvrdit pražský Vrchní soud, termín rozhodnutí si plánuje na 20. dubna.

Například i bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák se přitom domnívá, že už po schválení žádosti o obnovu procesu by měl být Pitr dále souzen na svobodě. "Já osobně si myslím, že by měl být jako svobodný člověk," řekl Randák Rádiu Impuls.

Jak poté dopadne předpokládaný nový proces, je ve hvězdách. Jde o daňový delikt z roku 1994, kdy Pitr a jeho společníci vymáhali vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Jenže soudní verdikty v téže věci byly často protichůdné. Nejprve byli Pitr a spol. shledání nevinnými. V dalším procesu naopak podnikatel dostal osm a půl roku v nejtěžší nápravné skupině. Odvolal se, a roku 2006 padl "kompromis" - pět let.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související