Stejně nejistá, jako zůstává pozice vlády Petra Nečase, je i budoucnost církevních restitucí, v nichž jde o majetek za více než 130 miliard korun. Nebylo by to poprvé, co by si kabinet na tomto oříšku vylámal zuby. Spory uvnitř koalice o podobu a výši restitucí v roce 2009 přispěly už k následnému pádu kabinetu Mirka Topolánka.

Podle zjištění Ekonomu existuje v ODS zhruba 15členná skupina poslanců, která má ke zvolenému způsobu majetkového vypořádání s církvemi a k jeho štědrosti velké výhrady. Jde zejména o členy ekonomických výborů. Společným jmenovatelem je obava, kdo bude vydaný majetek nakonec obhospodařovat.

"I když zůstáváme loajální vůči vládě, máme výhrady. Nejde o restituce jako takové, ale o jejich způsob," řekl za tyto zákonodárce Pavel Suchánek, předseda sněmovního rozpočtového výboru.

Další hrozbou pro plánované majetkové vyrovnání je nepevnost vlády a hrozba předčasných voleb - obojí totiž znamená zastavení legislativní práce parlamentu. S restitucemi nesouhlasí ani levice. ČSSD z předloženého zákona, který zatím prošel ve sněmovně prvním čtením, požaduje vypustit jakékoli zmínky o finančním odškodnění. Věci veřejné pro vládní návrh z nutnosti a neochotně zvednou ruku jedině v případě, že zůstanou součástí vládní koalice.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se