Stejně nejistá, jako zůstává pozice vlády Petra Nečase, je i budoucnost církevních restitucí, v nichž jde o majetek za více než 130 miliard korun. Nebylo by to poprvé, co by si kabinet na tomto oříšku vylámal zuby. Spory uvnitř koalice o podobu a výši restitucí v roce 2009 přispěly už k následnému pádu kabinetu Mirka Topolánka.

Podle zjištění Ekonomu existuje v ODS zhruba 15členná skupina poslanců, která má ke zvolenému způsobu majetkového vypořádání s církvemi a k jeho štědrosti velké výhrady. Jde zejména o členy ekonomických výborů. Společným jmenovatelem je obava, kdo bude vydaný majetek nakonec obhospodařovat.

"I když zůstáváme loajální vůči vládě, máme výhrady. Nejde o restituce jako takové, ale o jejich způsob," řekl za tyto zákonodárce Pavel Suchánek, předseda sněmovního rozpočtového výboru.

Další hrozbou pro plánované majetkové vyrovnání je nepevnost vlády a hrozba předčasných voleb - obojí totiž znamená zastavení legislativní práce parlamentu. S restitucemi nesouhlasí ani levice. ČSSD z předloženého zákona, který zatím prošel ve sněmovně prvním čtením, požaduje vypustit jakékoli zmínky o finančním odškodnění. Věci veřejné pro vládní návrh z nutnosti a neochotně zvednou ruku jedině v případě, že zůstanou součástí vládní koalice.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.