Jaro pokročilo, den se prodlužuje. Už po páté hodině je světlo. Pro ptáky to je divná hodina; už je natolik vidět, že se musí bát dravců, takže si nemohou dovolit spát. Shánět si potravu ale také nemohou, teploty často klesají k nule, hmyz je zalezlý a ještě se nehýbe. Moc se toho nedá dělat, a tak si zpívají.

Zní to jednoduše, tak prosté to však s ptačím zpěvem není. Konají se o něm vědecká sympozia a píší monografie. Ornitologové, kteří vážili slavíky před jejich nočním koncertem a po něm, zjistili, že zpěv stojí ptáky hodně energie. Ranní slavík je vyhládlý pták.

Musí mít nějaký skutečně silný vnitřní motiv, proč se tak namáhá. Podle tradičního vysvětlení slouží ptačí zpěv k nalákání samičky a vymezení teritoria. Mnoha vědcům, a nejen jim, to však nestačí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.