Na školství máme dostatek odborníků. Vzkaz Věcí veřejných, který vysílaly po odchodu Josefa Dobeše z resortu koncem března, začíná mít trhliny.

Všichni straníci, o nichž se hovořilo jako o Dobešových nástupcích - Dagmar Navrátilová, Milan Šťovíček či Kateřina Klasnová, funkci odmítli.

A ministerstvo, které bojuje s nedostatkem peněz, pozastavenými dotacemi z EU, revoltou vysokoškoláků i kritikou univerzit kvůli chystanému vysokoškolskému zákonu, raději přenechali "kompetentnějším odborníkům".

Nový ministr školství tak může být současný náměstek Jiří Nantl.

"Vyslechli jsme jednoho horkého kandidáta, což byl náměstek Nantl," potvrdila možného nástupce místopředsedkyně strany Karolína Peake. Podle ní se jedná o specialistu na vysokoškolské vzdělávání.

Ve hře je údajně ještě jeden kandidát, jeho jméno VV neřekly.

Místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová až do poslední chvíle nechtěla prozradit, zda nabídku na šéfování učitelům přijme. "Chci se věnovat práci v Poslanecké sněmovně. Domnívám se, že post ministra školství by měl za současné situace obsadit spíš odborník stojící mimo Věci veřejné," uvedla v prohlášení.

Poslanec Milan Štovíček zase raději zůstane litvínovským starostou a poslancem.

Nantl: Do strany nevstoupím

Náměstek ministra školství pro legislativu Jiří Nantl potvrdil, že nabídku na převzetí resortu dostal. Na úterním jednání výkonné rady představil svou vizi. Zároveň ale odmítl, že kvůli funkci ministra vstoupí do Věcí veřejných.  "Jsem kariérní úředník, o vstupu do politické strany neuvažuji," řekl Nantl pro Českou televizi.

Politolog Jan Kubáček, který je poradcem, o funkci zájem nemá.

Předseda VV Radek John chce nejprve jméno vybraného ministra školství oznámit premiérovi, ve čtvrtek by jej mělo schválit i širší vedení strany.

Související