ODS, TOP 09 a nový tábor kolem Karolíny Peake má zatím jen 99 poslanců. S bývalými poslanci ODS Michalem Doktorem a Pavlem Bémem má jen těsnou sněmovní většinu 101 hlasu.

Pro premiéra Petra Nečase to není "bezpečná většina", kterou žádá, aby jeho vláda mohla pokračovat dál. S původními Věcmi veřejnými totiž Nečas už spolupracovat nechce. Ve středu večer ho dokonce vedení jeho ODS vyzvalo, aby začal připravovat vypovězení koaliční smlouvy.

ODS navíc stále stupňuje tlak na nerozhodnuté poslance Věcí veřejných, kteří stále váhají, zda se přidají ke vzbouřencům okolo Peake. A to především hrozbou předčasných voleb, které by pro VV nedopadly vůbec dobře. Podle středečního průzkumu CVVM by se Věci veřejné se dvěma procenty nedostaly do sněmovny.

Vedení ODS podle informací HN právě proto svolalo na středeční večer jednání mimořádného volebního štábu.

Sledovali jsme online

 
18.4.2012 08:37 | Nečas bude počítat poslance

Vládní koalici v čele s premiérem Petrem Nečasem dnes čeká velké počítání. Po včerejším odchodu Karolíny Peake z Věcí veřejných je potřeba zjistit, kdo všechno z VV se k rebelce Peake přidá a zda může vláda i nadále počítat s většinovou podporou ve sněmovně. Poslanců ODS a TOP 09 je celkem 94 (včetně nezařazených Pavla Béma a Michala Doktora, kteří ovšem podle všeho koalici podporují). K většině tedy Nečas a spol. potřebují minimálně dalších 7 zákonodárců.

18.4.2012 08:49

Nečas už dříve řekl, že nechce sněmovní většinu v nejnižší možné variantě - tedy se 101 hlasy. Připustil přitom i předčasné volby.

Rozhovor s Petrem Nečasem čtěte ZDE.

18.4.2012 08:50

Premiér bude s Peake, která zakládá nové politické uskupení, hovořit už dopoledne na zasedání vlády. To začíná v 9:00.

18.4.2012 08:51

Na jednání kabinetu budou i další odpadlíci z VV Kamil Jankovský a Pavel Dobeš. Sice nejsou poslanci a nepromluví tak do sněmovních počtů, jdou ale také za Karolínou Peake.

O rozložení hlasů ve sněmovně čtěte ZDE

18.4.2012 08:57 | Reuters cituje komentátora HN Jindřicha Šídla

Agentura Reuters upozorňuje, že pád české vlády by pravděpodobně vedl k předčasným volbám a k vytvoření středolevé vlády, která by zvedla daně firmám a nejbohatším osobám a která by zároveň praktikovala více proevropskou politiku než mírně euroskeptický Petr Nečas.

Reuters také cituje komentátora HN Jindřicha Šídla, podle něhož si Karolína Peake zřejmě spočítala, že má na své straně dostatek poslanců, aby koalici zajistila více než potřebných 100 hlasů ve sněmovně.

Komentář Jindřicha Šídla čtěte ZDE

18.4.2012 08:59 | Bloomberg: Peake odešla, ale mandátu se nevzdala

O rozpadu nejmenší koaliční strany Věci veřejné píše i agentura Bloomberg. Připomíná, že Karolína Peake ze strany odešla kvůli jejímu "destruktivnímu politickému stylu", ale svého poslaneckého mandátu se nevzdala.

18.4.2012 09:10 | Jana Drastichová zůstává

Poslankyně VV za Moravskoslezský kraj Jana Drastichová řekla serveru IHNED.cz, že neodchází za Karolínou Peake a zůstává v poslaneckém klubu Věcí veřejných. O rozhodnutí dalších poslanců VV prý nic neví. "Cestovala jsem do Prahy kvůli jednání poslaneckého klubu od brzkého rána a s nikým jsem zatím nemluvila," řekla Drastichová serveru IHNED.cz.

18.4.2012 09:14 | Slovenská média rozpad VV příliš nezajímá

Pohled na internetové stránky hlavních slovenských deníků ukazuje, že kauze rozpadu VV a odchodu Karolíny Peake naši sousedé nevěnují větší pozornost. Jednoduchý titulek SME zní "Karolína Peake odešla z VV" a slovenské HN otiskly pouze agenturní zprávu. Server deníku Pravda o dění v Česku ráno nepsal vůbec.

18.4.2012 09:20

Premiér Petr Nečas svolal na 10:00 mimořádnou tiskovou konferenci k aktuální politické situaci.

18.4.2012 09:23 | Blog šéfeditora IHNED.cz Jana Kubity: Díky za experiment VV

Nakonec buďme rádi za to, že se Věci veřejné staly. Protože díky nim jsme viděli všechno to rozplizle odpudivé, na co jsme dlouhé roky nadávali, v tak silné a koncentrované podobě, že si příště dáme před dalšími véčkaři větší pozor. Snad.

Celý blog Jana Kubity si můžete přečíst ZDE

18.4.2012 09:47 | Politolog Mlejnek: Možnost předčasných voleb stále trvá

Přetrvává ještě reálně možnost, že budou předčasné volby? Na dotaz IHNED.cz odpovídá politolog Josef Mlejnek: "Ta možnost přetrvává, ale myslím, že nebudou, že 'peakovci' dodají potřebné počty k udržení vlády."

18.4.2012 09:49 | Rusnok se rozhodne dnes

Poslanec Jiří Rusnok stále nemá jasno, zda zůstane ve VV, nebo přejde ke Karolíně Peake. "Rozhodnu se během dne, zatím mám blíže k Peake," napsal Rusnok v SMS zprávě.

18.4.2012 10:09 | Nečas: Pondělí rozhodne

"Pokud do pondělí nebudu mít zprávu o jasné většině, budu jednat s partnery o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb v červnu," řekl Petr Nečas.

18.4.2012 10:12 | Premiér nechce vládnout s Bártou

"Vylučuji pokračování vlády opřené o spolupráci se stranou, kterou byť neoficiálně řídí člověk odsouzený za korupci," řekl Petr Nečas. Narazil tak na nepravomocný rozsudek, který v pátek vynesl soudce Šott. Vít Bárta byl potrestán podmínkou za uplácení svých stranických kolegů.

Bárta dostal podmínku. Před novináři ujel v BMW - čtěte ZDE

18.4.2012 10:14 | Šéf vlády chce jasnou většinu

Nečas se vyhnul odpovědi, kolik poslanců chce mít jako vládní většinu. Teoreticky mu stačí mít ve sněmovně 101 hlasů. "Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden poslanec či poslankyně, žádné těsné většiny 101 nebo 102 nemají smysl. Tato vláda musí mít tah na branku."

18.4.2012 10:16 | Odpolední schůzka Nečase s Peake

"S paní Karolínou Peake se sejdu dnes odpoledne, řekl Nečas s tím, že neví, kolik poslanců stojí za místopředsedkyní VV. "Mám informace pouze z médií," dodal premiér.

18.4.2012 10:17 | Nečas: Poslance VV ve skutečnosti řídí Bárta

"Nemyslím si, že by Věci veřejné a jejich poslanecký klub řídil předseda strany Radek John," uvedl Nečas s narážkou na vliv Víta Bárty ve VV.

Véčkařští rebelové se bojí, co na ně má Bárta v šuplíku - čtěte ZDE

18.4.2012 10:26 | Sejde se vedení ODS

Aktuální politickou situaci projednají špičky ODS. Ve středu odpoledne se v 16:00 sejde grémium občanských demokratů přímo v Kramářově vile.

18.4.2012 10:26 | Politolog Znoj: Předčasné volby jsou nejméně pravděpodobnou možností

Na otázku, zda přetrvává skutečně možnost předčasných voleb, odpovídá také politolog Milan Znoj z Filozofické fakulty UK: "Předčasné volby jsou pořád nejméně pravděpodobnou možností toho, jak tato další krize vládní koalice dopadne. Je to především hrozba, která má přesvědčit váhající poslance VV, že je v jejich zájmu vládu podržet. Navíc  lze předpokládat, že Karolína Peake ví, co dělá. Když říká, že odešla z VV a založila provládní platformu proto,  aby skončila metoda ultimát a vláda mohla konstruktivně dělat reformy, tak by měla mít spočteno, že její krok vládu nepotopí, ale posílí," říká Milan Znoj.

18.4.2012 10:33 | Končí i mluvčí VV

"Strana Věci veřejné se mnou ukončila smlouvu o poskytování PR služeb," uvedl teď už bývalý mluvčí Věcí veřejných Pavel Reichard.

18.4.2012 10:59 | Erik Tabery, Respekt: Vláda bude zkoušet i telekinezi

Tentokrát se Věci veřejné opravdu rozpadly a Karolína Peake vytváří novou stranu ve sněmovně. Vláda bude nepochybně zkoušet i telekinezi, aby se dostala přes sto jedna poslanců, protože to zatím vypadá velmi těsně. Dnes už ale „jen“ většina ve sněmovně nestačí.

Celý komentář Erika Taberyho ZDE

18.4.2012 11:05 | Miroslav Petráň zůstává věrný VV

Poslanec Miroslav Petráň se rozhodl zůstat v poslaneckém klubu Věcí veřejných. "V létě 2010 jsem předstupoval před občany s obhajobou programu Věcí veřejných, ten je pro mě klíčový a ctím jeho hodnoty. Situace se pro mě naprosto nezměnila, své názory neměním, proto zůstávám i nadále součástí poslaneckého klubu VV," uvedl pro server IHNED.cz.

18.4.2012 11:22 | Sobotka: Nečas by neměl vládu opírat o přeběhlíky a lovení poslanců

Šéf opozice Bohuslav Sobotka ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že  Nečasova vláda po rozpadu Věcí veřejných ztratila legitimitu a jediným východiskem jsou předčasné volby. "Petr Nečas by si měl vzpomenout na svá nedávná slova o tom, že nebude vládnout s těsnou většinou nebo s přeběhlíky a také na to, jak nedobře dopadla vláda Mirka Topolánka, která se snažila jít podobnou dobrodružnou cestou lovení či přímo korumpování jednotlivých hlasů v Poslanecké sněmovně," dodal Sobotka.

18.4.2012 11:28 | Podle šéfa ČSSD musela Peake o nekalých praktikách ve straně vědět

Vicepremiérka Karolína Peake, která svým odchodem z Věcí veřejných odstartovala štěpení strany a další vládní krizi, je podle šéfa opozice Bohuslava Sobotky za marasmus VV spoluodpovědná. O podezřelých praktikách a skandálním financování strany i vazbách na "pražské kmotry ODS" podle něj musela vědět a svým pozdním odchodem z upadajících VV se této odpovědnosti nezbaví.  "VV se tak dnes fakticky dělí jen na špinavou část a tu ještě špinavější," uvedl Sobotka.

18.4.2012 11:37 | Jan Outlý: Bárta je pro politiku ztracený

Vláda premiéra Nečase bude podle politologa Jana Outlého z Metropolitní univerzity Praha pokračovat. "Ke Karolíně Peake se připojí dostatečná většina, aby se kabinet udržel. Už jen z pragmatického důvodu, protože s Vítem Bártou už by u veřejnosti poslanci VV neuspěli. Existuje také náznak určité spolupráce VV se svými ministry, kteří je zradili. Například v případě hazardu," řekl pro server IHNED.cz

18.4.2012 11:43 | Vláda odmítla zavedení vázaného mandátu

"K zavedení návrhu zákona komunistických poslanců, který by poslanecký mandát vázal na členství ve straně, za níž byl zvolen, jsme zaujali negativní stanovisko" uvedla vicepremiérka Karolína Peake, která v úterý oznámila svůj odchod z Věcí veřejných. "Je to jako mluvit o provaze v domě oběšencově," zavtipkovala. V případě, že by takový zákon platil, musela by se svého poslaneckého mandátu vzdát.

18.4.2012 11:47 | Komentář Jiřího Leschtiny: Další fáze rozkladu této vlády

Možná uslyšíme z vládní tribuny slova o očištění od slizu a novém počátku. Karolínská platforma bude budit zdání energie přímo vesmírné. Mnohem spíš jsme ale svědky další fáze postupného rozkladu této vlády. Ten nemusí přijít okamžitě, kabinet možná ještě přijme některé reformní zákony.

Celý text komentátora Jiřího Leschtiny ZDE

18.4.2012 11:49 | Karolína Peake zatím nechce říct přesný počet poslanců, kteří se připojili na její stranu

"Chápu, že to všechny zajímá, ale zatím to neřeknu," uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády.

18.4.2012 11:51 | Peake nabízí pot, krev, slzy a čest

Vicepremiérka Peake, která v úterý odešla z Věcí veřejných, nabízí poslancům, kteří ji chtějí následovat, jen krev, pot a slzy. "A také čest, což není v politice málo," konstatovala.

18.4.2012 11:54

Bezpečná většina je podle Peake "Čím více tím lépe."

18.4.2012 11:54

"Schůzka fanklubu podpory vlády bude v co nejbližší době," řekla Karolína Peake.

18.4.2012 11:58 | Zákon o provozování sázkových her pozastaven

Vláda přerušila debatu zákona o provozování sázkových her. Právě v souvislosti s tímto zákonem apeloval předseda Věcí veřejných Radek John na ministry, kteří v úterý opustili stranu, aby prosazovali vize strany, ze které odešli.

Více o návrhu zákona čtěte ZDE

18.4.2012 12:04 | VV budou večer jednat o Bártově vyloučení

"Věci veřejné se dnes večer sejdou ve svém pražském sídle, aby jednali o tom, zda Vít Bárta opustí jejich poslanecký klub," uvedla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Strana tak reaguje na vyjádření premiéra, že odmítá vládnout se stranou, která má v klubu člověka odsouzeného za korupci. Předseda vlády také nechce, aby měl Bárta na VV zákulisní vliv. Klasnová prosazuje Bártův odchod z poslaneckého klubu, nechává ale na něm, jestli se rozhodne odejít také ze sněmovny.

18.4.2012 12:22 | "Jsem šokován, opakuje se Sarajevo," prohlásil Radek John. Lze skutečně tyto dvě události srovnávat?

Politolog Ladislav Cabada z Metropolitní univerzity Praha a tuto otázku odpovídá:"Podle mého názoru to srovnání pokulhává. V roce 1997 se proti předsedovi ODS postavili jeho místopředsedové a jeden z nich se na mimořádném sjezdu ODS pokusil V. Klause nahradit na postu předsedy strany. Když se mu to nezdařilo, chtěl v rámci ODS založit názorovou platformu - ale byli z ODS vyhnáni. Karolína Peake a její stoupenci naopak již nechtějí působit na půdorysu VV, strana se jim zdá nedůvěryhodná a zřejmě nereformovatelná, proto z jejích struktur odcházejí, aniž by se pokusili v rámci vnitrostranických mechanismů VV změnit. Je nicméně pravdou, že důsledek je podobný - štěpí se poslanecký klub strany, přičemž "disidenti" budou zřejmě podporovat vládu (podobně jako v roce 1998 US."

Je to Sarajevo 2, reagoval John na štěpení strany. VV se teď sejdou, aby se přepočítaly - čtěte ZDE

18.4.2012 12:26 | Karolína Peake je na druhé straně

Poslanec David Kádner zůstává nadále členem VV a poslaneckého klubu této strany. "Karolína Peake je nyní na druhé straně," uvedl pro server IHNED.cz.

18.4.2012 12:27 | Novotný: Bojím se, že Peake přestane prosazovat program VV

Poslanecký klub VV se může spolehnout i na podporu Josefa Novotného. Ten v České televizi uvedl, že se nepřipojí ke Karolíně Peake, protože se obává, že přestane podporovat program Věcí veřejných.

18.4.2012 12:30 | Reakce na Twitteru

Uživatelé Twitteru s humorem glosují jednání Karolíny Peake

 

 

18.4.2012 12:37 | Prezidentův poradce reálnou krizi nevidí

Momentálně reálnou krizi nevidím žádnou. Ta by nastala, kdyby významná část vládních poslanců dala najevo, že vláda s jejich podporou již počítat nemůže. To se může stát, ale nic takového dosud žádný ze současných koaličních poslanců, pokud vím, neřekl, " uvedl Ladislav Jakl, poradce prezidenta Václava Klause.

 

18.4.2012 12:49 | Rusnok se rozhodl, jde s Peake

"Po důkladném zvážení jsem se rozhodl následovat kroky Karolíny Peake a opouštím stranu VV," uvedl poslanec Jiří Rusnok." Cituje jej server iDnes.cz. "Svou budoucnost VV jsem spojoval s obměnou ve vedení strany a Peake jako předsedkyní. Tato vize již není realizovatelná, tudíž není možné mé další působení v této straně," dodal Rusnok s tím, že sice opouští stranu, nikoliv však její program.

18.4.2012 12:52 | Zlínský poslanec se připojil k Peake

Poslanec Martin Vacek oznámil v úterý na jednání krajské rady strany ve Zlíně, že odejde z VV.

18.4.2012 12:54 | Véčkaři, kteří se rozhodli zůstat, se sejdou v 18 hodin

Členové Poslaneckého klubu VV se sejdou dnes v 18:00 v sídle strany ve Štefánikově ulici, aby jednali o dalším osudu strany. Na jednání dorazí zbývající poslanci, lídři krajských organizací a také předseda strany Radek John, který se vrátil z konference v Polsku. Od 18:30 pak proběhne schůze Grémia.

18.4.2012 13:10 | Dobeš se vrací do poslaneckého klubu VV

Exministr školství Josef Dobeš, který začátkem dubna vystoupil z VV, se vrací do poslaneckého klubu. Tím se rozhodl ponechat si svůj mandát. "Na mé místo by nastoupil Kamil Jankovský a to nechci," řekl pro server IHNED.cz

18.4.2012 13:35 | Stručný Bárta

Poprvé od nedělního vystoupení v Otázkách Václava Moravce promluvil Vít Bárta. "Necítím se být tímto procesem interesován," řekl České televizi Bárta. Současné politické dění odmítl podrobněji komentovat.

O Bártově nedělním vystoupení v Otázkách Václava Moravce čtěte ZDE

18.4.2012 13:57 | Za Peake jde zatím šest poslanců

Karolína Peake má na své straně oficiálně zatím šest poslanců. S odchodem z VV zatím váhá Středočech Radim Vysloužil, který v poslední době podporoval setrvání VV ve vládě a přikláněl se k politice, kterou prosazovala Peake. Dalším poslancem, jehož setrvání si VV nejsou jisté, je i starosta Litvínova Milan Šťovíček. "Z mých informací vyplývá, že Vysloužil se k Peake přidá, naopak Milan Štovíček zůstane. Večer má přijít na jednání poslaneckého klubu a grémia strany," uvedl pro IHNED.cz exministr Josef Dobeš, který se znovu vrací do poslaneckého klubu VV.

18.4.2012 14:09 | Jaroslav Spurný, Respekt: Rozpad VV je odrazem rozpadu tuzemské politiky

Kdy jsme naposledy slyšeli od politiků – a nejen vládní koalice – věcnou debatu o vymahatelnosti práva, vzdělanosti nebo vědě? Kdy jsme slyšeli věcnou debatu o zákonech a normách, které by měly v těchto ohledech zlepšovat kvalitu života? Kdy jsme vůbec slyšeli od politiků debatu o kvalitě života? Věci veřejné dotáhly tuto přehlíživost mocným vůči občanům do obrazu téměř absurdního divadla.

 Celý text Jaroslava Spurného čtěte ZDE

18.4.2012 14:18 | KSČM chce předčasné volby

Předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci uvedl, že vláda podle něj ztratila legitimitu a on od premiéra Nečase očekává, že sám požádá o vyslovení její důvěry. Pokud důvěru nezíská, měl by podle něj Nečas rozpuštění sněmovny navrhnout hned na její úterní schůzi. Filip také prohlásil, že Karolína Peake ho svým jednáním velmi zklamala.

18.4.2012 14:35 | KDU-ČSL se přidává k volání po předčasných volbách

Křesťanští demokraté se k aktuální vládní krizi vyjádřili v tiskové zprávě, ve které uvedli, že "koalice již delší dobu není objektivně schopna naplňovat mandát, který získala od občanů, a není vládou rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí, ale vládou nesolidární neodpovědnosti a korupčních afér". Strana se obává, že "pokud bude pokračovat divadlo, které předvádí vláda, divadlo plné afér, vzájemného obviňování a udávání, krizí a pučů, dojde nakonec k naprosté dezintegraci nesocialistické a nekomunistické části politického spektra". Nejlepším řešením je podle nich vypsání předčasných voleb.

18.4.2012 14:55 | Milan Znoj: Radek John a jeho slova o opakování sarajevského atentátu

Politolog z Filozofické fakulty UK Milan Znoj reagoval pro server IHNED.cz na vyjádření Radka Johna, který současný rozkol VV označil za druhé Sarajevo. "O žádné Sarajevo 2 se nejedná. Radek John se jenom snaží  evokovat úspěšnou Klausovu formulku, která měla dehonestovat Jana Rumla a Ivana Pilipa, když svého času vystoupili s tím, že ODS je zkorumpovaná a potřebuje změnit vedení.  Sarajevská metafora tehdy způsobila, že se přestalo mluvit o korupci v ODS a začalo mluvit o puči. Myslím, že nyní už nemá tato metzafora sílu přehlušit řeči o korupci, úplatcích a vydírání ve VV.  Tehdy bylo v sázce renomé otce zakladatele ODS, které  obdivovala většina novinářů, nyní je v sázce více než pošramocené renomé Víta Bárty a Radka Johna, na které by novináři  zřejmě nevsadili ani zlámanou grešli."

18.4.2012 15:35 | Středočeši se jedou poradit do Prahy

Středočeský klub Věcí veřejných míří na poradu do Prahy. Od 17 hodin se jeho členové chtějí ptát svého poslance Radima Vysloužila, zda nadále zůstane členem strany nebo ji opustí.

18.4.2012 16:02 | Průzkum CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, komunisté by předstihli ODS

Volby do sněmovny by v dubnu s více než třetinou hlasů vyhrála ČSSD. Druhá by byla KSČM, která získala pětinu hlasů a poprvé od roku 2010 předstihla ODS, a čtvrtá TOP 09. Ve volbách by uspěla také strana KDU-ČSL, naopak Věci veřejné by se do sněmovny nedostaly. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). K volbám by šly necelé dvě třetiny lidí. Průzkum se uskutečnil ještě před poslední vládní krizí.

18.4.2012 16:04 | ODS svolala volební štáb

Občanští demokraté svolali po jednání grémia, které začalo v 16:00, mimořádný volební štáb.

Co je důvodem si přečtete ZDE

18.4.2012 16:12 | Klasnová: Nečase by uspokojilo, kdyby Bárta zmizel

"Z vyjádření pana premiéra mám pocit, že by ho uspokojila jedině snad fyzická likvidace Víta Bárty. Zkrátka kdyby se nějakým způsobem vytratil, vysublimoval, neexistoval. Nic takového bohužel, nebo bohudík, nemůžeme zajistit," řekla Klasnová iDNES.cz v reakci na dopolední prohlášení Petra Nečase.

18.4.2012 16:15 | Kočí: Je třeba počkat, zda se opět nejedná o akci řízenou Vítem Bártou

"Na jakákoliv hodnocení situace je brzy. Je nezbytné počkat, až bude jasno, zda se nejedná (jako v minulosti vždy) o řízenou akci Víta Bárty.

O podobném kroku jako Karolína Peake jsem v minulosti neuvažovala. Já osobně jsem loni chtěla věci řešit uvnitř klubu, omezit vliv Víta Bárty a klub stmelit. Pouze, kdyby se toto nepovedlo, zvažovala bych tehdy odchod. Ale než jsem mohla věci takto řešit, byla jsem bez možnosti cokoliv vysvětlit vyloučena.

A co se mé podpory případné vlády týče, opět říkám, že je nezbytné počkat, až bude vůbec zřejmé, zda nějaká nová koalice bude existovat a hlavně, co doopravdy zač je uskupení kolem Karolíny Peake. Neboť Peake byla dlouholetou místopředsedkyní VV, blízkou spojenkyní Bárty a podílela se téměř na všem, a nyní říkat, že nesouhlasila se stylem vedení, je dosti zvláštní," řekla serveru IHNED.cz Kristýna Kočí.

 

18.4.2012 16:16 | Čtyřlístek

K současné politické situaci už vznikla i parodie v podání Čtyřlístku. Další najdete na webu čtyřlístky.cz a na Facebooku Čtyřlístek ze stránek STRACH.CZ

18.4.2012 16:58 | Bookmakeři: Politickou situaci pečlivě sledujeme, kurzy ale zatím nevypíšeme

"Dění kolem vlády je v posledních týdnech natolik turbulentní, že o vypisování kurzů uvažujeme dnes a denně. Zatím se ale bookmakeři nechytili ničeho konkrétního," uvedl mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain.

Podobně situaci vidí i konkurenční Chance. "Naši bookmakeři aktuální politiku samozřejmě sledují, ale v současné době je podle nich šance na pád vlády padesát na padesát, takže zatím kurzy vypisovat nebudou," řekla mluvčí Chance Markéta Světlíková.

18.4.2012 17:03 | Peake požádá o registraci nové strany

Karolína Peake a lidé kolem ní podle svých slov už brzy požádají o registraci nového politického subjektu. Jak se bude jmenovat, neuvedla.

"Je to úplně v počátcích, jak formálního naplňování vzniku politické strany, tak v počátcích vzniku programu. Není to věc, kterou bych plánovala několik dní dopředu. Je to věc okamžiku, nicméně vstupuji do toho s velkým odhodláním. Bylo pro mě lidsky těžké zpřetrhat vazby v politické straně, která nastartovala moji politickou kariéru. Jsem za to vděčná, ale už jsme se dále neshodovali v tom, jak mají Věci veřejné pokračovat. Nebyla jsem schopná nový politický styl prosadit," řekla exkluzivně HN Peake.

Nová strana či hnutí by se podle Peake v názvu neměla odkazovat na Věci veřejné. "Nemáme zatím žádný název, je to ve fázi brainstormingu," podotkla.

18.4.2012 17:12 | S VV spolupracovat nelze, myslí si Stanjura

Šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura před jednáním grémia ODS řekl, že podle něj není reálné nadále držet koalici s Věcmi veřejnými, a to ani přesto, že by ze sněmovny odešel neformální šéf strany Vít Bárta. Právě jeho osobu označil premiér Petr Nečas za tu, které by se VV měly vzdát. "I kdyby se tak stalo, neumím si spolupráci s Věcmi veřejnými představit," uvedl Stanjura.

18.4.2012 17:41 | Jihočeši budou jednat o Paggiovi

Odchod jihočeského poslance Viktora Paggia z Věcí veřejných bude klub mimořádně řešit ve čtvrtek. "Krajský předseda bude zároveň informovat radu o dnešních výsledcích grémia," uvedla pro IHNED.cz tajemnice Martina Simotová.

18.4.2012 18:09 | Bezpečná většina? Každý ji vidí jinak

Bezpečná většina v parlamentu může být menší než nebezpečná většina, aneb jak spříznění politici počítají provládní poslance.

Celý článek najdete ZDE.

18.4.2012 18:12 | Je to dokončení puče, vzkazuje z USA Babák

Poslanec VV Michal Babák, který je na zahraniční cestě v USA, jasně vyjádřil svou podporu předsedovi Radku Johnovi. Karolína Peake byla podle něj zneužita politickými matadory.¨"Považuji to za velkou zradu a dokončení puče, který byl započat zhruba před rokem Kočí. Jsem připraven na konstruktivní opozici, ale i případně na nové volby," uvedl v prohlášení.

18.4.2012 18:24 | Peake chce vlastní poslanecký klub

Karolína Peake dala najevo, že má zájem, aby z poslanců okolo ní vznikl nový poslanecký klub. Klub však vznikne až tehdy, pokud má deset poslanců. Existuje však precedent, kdy klub mělo i šest poslanců Strany zelených.

18.4.2012 18:42 | Gazdík: Směřuje to k rozpuštění sněmovny

Současná situace směřuje k rozpuštění sněmovny, řekl v Interview ČT 24 předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. V tuhle chvíli nevíme, kdo je ve Věcech veřejných kdo a o co usiluje. Podle něj mají Věci veřejné říct, kolik mají členů.

18.4.2012 18:49 | ODS začala s přípravou výpovědi koaliční smlouvy

Občanští demokraté už nechtějí vládnou s Věcmi veřejnými. Vyplývá to z vyjádření předsedy a premiéra Petra Nečase po dnešním jednání grémia. "Grémium mne pověřilo , abych vyvolal dohadovací řízení, které je formálním krokem k ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými," řekl Nečas na brífinku. Zároveň na neděli svolal formální schůzku s předsedy koaličních stran Radkem Johnem (VV) a Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

18.4.2012 18:52 | Grémium ODS potvrdilo: buď bezpečná většina, nebo červnové volby

Grémium občanských demokratů potvrdilo názor svého předsedy Petra Nečase. Buď se kabinet v pondělí večer bude moci opřít o bezpečnou většinu ve sněmovně, nebo budou koncem června předčasné volby. Volební štáb už na pokyn grémia zahájil intenzivní přípravu kampaně.

18.4.2012 20:00 | Poslanecký klub VV vyloučil Bártu

Poslanecký klub Věcí veřejných dnes vyloučil ze svých řad odsouzeného Víta Bártu a všechny rebelující poslance, kteří podpořili vicepremiérku Karolínu Peake a přestoupili do jejího nového politického uskupení. Peake opustila VV v úterý, přidalo se k ní dalších šest poslanců.

18.4.2012 20:05 | Hlasovali i po telefonu

Hlasování poslaneckého klubu, který se sešel v pražské centrále strany, se účastní 12 lidí. Většina je na místě, někteří hlasují pomocí telefonu.

18.4.2012 20:06 | Podle Novotného jde o nový začátek

Poslanec Josef Novotný označil aktuální situaci ve straně za nový začátek. "Já si myslím, že teď budeme daleko klidněji jednat o budoucnosti projektu VV," řekl novinářům. Po odchodu "rebelů" podle něj ustanou "vášně a tlaky" v poslaneckém klubu.

18.4.2012 20:08 | Poslanec Chaloupka je nedostupný

Poslanecký klub Věcí veřejných stále nezná názor Otta Chaloupky. Poslanec, který je na služební cestě v USA se hlasování o vyloučení Bárty a "rebelů" nezúčastnil z důvodu nedostupnosti. Michal Babák, který je v zahraničí společně s Chaloupkou, se nicméně na hlasování podílel.

Usnesení bylo schváleno jednomyslně.

18.4.2012 20:12 | Peake: Chci zůstat vicepremiérkou

Karolína Peake chce zůstat na postu vicepremiérky pro boj s korupcí. Její nový politický subjekt by pak ve vládě měl převzít všechny posty, které původně zastávali kandidáti VV. Uvedla to v rozhovoru s Václavem Moravcem na rádiu Impuls.

18.4.2012 21:43 | Prohlášení Grémia Věcí veřejných

Zůstáváme věrni programu a závazkům Věcí veřejných. Svou podporu stvrzujeme. Situace se pro nás nezměnila, dále hájíme program a závazky politické strany Věci veřejné vůči veřejnosti a voličům.

Vystoupení Karolíny Peake a vznik platformy je pro nás nepochopitelný.

Jsme připraveni na jednání, která povedou k zachování širší politické shody. Rozhodně si nebudeme dělat z široké veřejnosti své rukojmí.

Chceme připomenout, že činy kritizované platformou byly většinově i hlasy představitelů odešlých do platformy, a že vzešla ze stranicky nejvýše postaveného orgánu VV, tedy grémia. Ukazuje se, že ministři neměli odvahu naplnit rozhodnutí grémia, tedy ctít vůli regionů. Rozpory mezi funkcionáři a regiony zesilovaly od momentu vzniku samostatných krajských rad.

Rozhodně nelpíme na funkcích. Jsme připraveni na konstruktivní opozici a budeme velmi bedlivě sledovat například řešení reklamací na D47, zpřísnění zdanění hazardu či šetření hospodaření Lesů ČR a další programové priority.

Ctíme jednotu, vzájemný respekt a dlouhodobý program politické strany Věci veřejné.

18.4.2012 21:59 | Milan Šťovíček složil funkci místopředsedy VV, chce hlasovat s vládou

Milan Šťovíček rezignoval na post místopředsedy Věcí veřejných. O tom, zda se připojí k nově vzniklému politickému uskupení Karolíny Peake a "odpadlíků" z VV, se chce poradit se stranickým sdružením v domovském Litvínově VV. Je připraven hlasovat s vládou, pokud bude naplňovat své programové prohlášení.

"V tuto chvíli jsem členem VV, pouze jsem rezignoval na post místopředsedy strany," řekl Šťovíček.

18.4.2012 22:33 | Klasnová: Vysloužil se rozhoduje, jestli zůstane uvnitř VV

Poslanec Radim Vysloužil se zatím rozhoduje, zda zůstane ve straně Věci veřejné (VV) nebo odejde do nového uskupení budovaného kolem Karolíny Peake a "odpadlíků" ze strany. Novinářům to ve středu večer po jednání grémia VV řekla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Podle ní Vysloužil zatím nevystoupil z VV ani z jejich poslaneckého klubu. Ve středu se zúčastnil jednání a hlasování klubu, svým kolegům zde oznámil, že "ještě musí zvážit celou situaci," řekla Klasnová.

Související