Vládě utíkají miliardy skrze nezdaněnou šedou ekonomiku a další ohromné sumy ze státní kasy vycucává korupce a předražené státní zakázky. Kabinet, aby zalepil díry v rozpočtu, tak musí zvyšovat daně a škrtat výdaje. Poslední úsporný vládní balíček, který Nečasův kabinet představil minulý týden, má v příštích třech letech státu přinést více než 280 miliard korun. Nové úsporné kroky přitom mají k promyšlenosti daleko a mohou znamenat pro veřejné finance nikoli přínos, ale v některých případech dokonce další ztrátu.

Například změny v daních podle odborníků povedou k daňové optimalizaci, která plánované výnosy sníží. "Solidární přirážka může motivovat některé manažery s příjmem přes sto tisíc korun zdanit svoje příjmy jako OSVČ nikoli jako zaměstnanci, či část své mzdy získat jako podíl na zisku," domnívá se partner daňového oddělení společnosti Mazars Petr Frisch. Zatímco jako zaměstnanec by zmíněný manažer zdanil svůj hrubý výdělek, jako OSVČ si navíc může odečíst příslušný paušál, kterým sníží daňový základ, z něhož se solidární přirážka spočítá. Při měsíčním příjmu ve výši 150 tisíc korun může přechodem na švarcsystém měsíčně ušetřit přes 20 tisíc korun. Rozbujelý švarcsystém přitom připravuje každoročně veřejné rozpočty o desítky miliard korun a ohrožuje funkčnost pojistných systémů.

Zhoubná korupce a šedá ekonomika

Důvěru vlády u lidí i firem ale nejvíce podlamuje neschopnost zdanit zbývající šedou ekonomiku, od krácení tržeb v restauracích až po využívání práce načerno, a především neochota zakročit proti korupci. "Vláda byla málo ambiciózní již při formulaci svého protikorupčního balíčku," tvrdí spolupracovník a bývalý předseda správní rady organizace Transparency International Václav Láska. Boj proti korupci je polovičatý a i dobré záměry nejsou dotaženy do konce. "Některá zásadní témata, jako je financování politických stran, odbyla vláda jen závazkem: zpracovat analýzu. To provedla a teď se splněním takového závazku chlubí, aniž by však reálně v dané problematice cokoli užitečného udělala," dává příklad Láska.

Přitom podle odhadů expertů korupce ročně ukrojí z veřejných rozpočtů více, než vláda ušetří škrty a získá zvyšováním daní v posledním balíčku...


Jak chytře šetřit a reformovat veřejné finance se dočtete níže:

banner 2

Související