Český vědec Karel Bezouška údajně manipuloval se vzorky kolegů, kteří ověřovali výsledky jeho práce. Dokládají to prý záznamy z infračervených kamer v laboratořích.

Podle serveru Česká pozice, který o případu informoval, vnikl Bezouška do cizí laboratoře před měsícem – ve středu 21. března.

Vědce ve čtvrtek 12. dubna odvolala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy z postu šéfa katedry biochemie a propustil jej i Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, kde biochemik vedl laboratoř architektury proteinů.

Bezouška se zabýval výzkumem protinádorové imunity. Jiným vědcům se však podle serveru Česká pozice nepodařilo jeho experimenty zopakovat, ačkoli dodržovali předepsaný postup. Proto prováděli kontrolní testy. Bezouška ale prý během noci vnikl do jejich laboratoří a snažil se do testů zasáhnout.

"V Mikrobiologickém ústavu AV ČR zdokumentovali, že profesor Karel Bezouška neoprávněně manipuloval s experimentálním materiálem ve spolupracující laboratoři, což je nepřípustné," sdělil serveru ředitel ústavu Martin Bilej.

Vědce při manipulaci se vzorky zachytily kamery. Bezouška se ale hájil tím, že experiment pouze kontroloval. "Pojal jsem vážná podezření, že experimenty prováděné na MBÚ (Mikrobiologickém ústavu) ... nejsou prováděny v souladu se vzájemnou dohodou," uvedl v písemném vyjádření pro ústav.

Na dotaz České pozice už nechtěl událost dále komentovat.

Mikrobiologický ústav a Přírodovědecká fakulta UK se dohodly, že experiment prověří nezávislé laboratoře.

Související