K 15. dubnu 2012 došlo na „zkušební soudy“ 5600 takovýchto podání, 62 procent z nich podle prezentovaných informací proběhlo plně automaticky. U ostatních bylo podle Pospíšila nutné data například ověřit nebo doplnit. V březnu došlo k vyřízení více věcí, než přišlo.

Ministerstvo (a i na tiskové konferenci přítomný soudce Alexandr Rudý z Obvodního soudu pro Prahu 9) tak elektronické platební rozkazy hodnotí velmi kladně. „V druhé polovině tohoto roku budeme chtít tento projekt rozšířit i na ostatní soudy,“ uvedl Pospíšil. Elektronický platební rozkaz by tak měl být všude vydáván touto novou technologií. Doručován bude do datových schránek, případně pomocí tzv. hybridní pošty.

„Pokud se nám toto podaří, tak bychom rádi, bude-li tato vláda vládnout po celé volební období, ještě prosadili obdobný elektronický spis v oblasti exekucí,“ uvedl také Pospíšil s tím, že by za daných podmínek měla začít také příprava zavádění elektronického spisu i v jiných agendách. Podle ministra je rozvoj limitován finančními možnostmi, například elektronický soudní spis v trestním řízení nemůže být nyní zaveden kvůli tomu, že ministerstvo nedostalo zhruba půlmiliardovou dotaci z Evropské unie.

Přečtěte si únorový rozhovor Právního rádce s náměstkem ministra spravedlnosti Františkem Korbelem, mimo jiné i o elektronickém platebním rozkazu.

Související