Tisíce odborářů, členů různých sdružení i lidí, kteří v žádných organizacích a odborech nejsou, dorazily do hlavního města na protivládní demonstraci. Akci na Václavském náměstí uspořádaly společně odbory a dvě desítky sdružení a iniciativ. Požadují demisi kabinetu.

Shromáždění začalo protestním pochodem od sídla odborů. Provoz na části magistrály a v ulicích v centru Prahy se zastavil. Na bezpečnost dohlížely stovky policistů a vrtulník.

Demonstrace je součástí kampaně odborů a iniciativ Stop vládě. Pořadatelé odhadli počet demonstrantů na 120 až 150 tisíc, policie na 80 až 90 tisíc.

Provoz na magistrále v centru Prahy se zastavil. Musely projít desetitisíce demosntrantů
Demonstrace.mp4.jpg

Podle odborářů a aktivistů by měla vláda skončit. Kritizují ji za reformy, které označují za asociální. Volají po předčasných volbách. Podporuje je opozice.

 

Kalousek si to rozmyslel

Demonstranty do Prahy přivezly autobusy z regionů, z Ostravy dorazil do Prahy před 11:00 dokonce i zvláštní vlak. Na Václavské náměstí chtěl původně přijít i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), nakonec si to ale rozmyslel.

Platforma odborů, sdružení a iniciativ proti vládě teď bude jednat o dalších krocích a připravovat případné další akce už příští týden. Termín setkání si zatím nestanovili.

Protestní akce jsme sledovali v online reportáži:

Sledovali jsme online

 
21.4.2012 08:55 | Trasa protestního pochodu

21.4.2012 09:28 | Speciální vlak z Ostravy

Kolem 11:00 má do Prahy dorazit speciální vlak, který veze demosntranty z Ostravy. Jedou v něm odboráři ze ŽDB Bohumín, ArcelorMittal Ostrava (AMO), Vítkovice Machinery Group či Vítkovice Evraz Steel. Další tisíce nespokojených lidí cestují do Prahy autobusy či auty. Celkem z Moravskoslezského kraje podle odhadů organizátorů protestu jede do hlavního města téměř 8000 demonstrantů.

 

21.4.2012 10:06 | Redaktor ČT tweetuje o cestě s odboráři

Reportér České televize Michal Polášek své zážitky z cesty odborářským vlakem publikuje na Twitteru s hashtagem #odborarskyvlak.

21.4.2012 10:14 | Ministr Kalousek nedorazí

Ministr financí Miroslav Kalousek ráno potvrdil reportérce IHNED.cz, že na demonstraci oproti svým původním plánům nedorazí. Připomeňme, že při poslední velké protivládní demonstraci v červnu 2011 vyšel Kalousek z budovy ministerstva přímo do davu protestujících lidí, kteří pak na něj házeli rajčata a vajíčka

21.4.2012 10:28 | Přípravy na Václavském náměstí

Na pražské Václavské náměstí by měly po poledni dorazity desítksy tisíc demonstrantů. Pracovníci firmy Toi Toi tu už pro ně chystají mobilní toalety.

21.4.2012 11:14

Demonstranti se pomalu scházejí u Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla v Praze. "Jsou jich tu zatím tisíce, obklopili budovu odborů. Další demonstranti přicházejí od Hlavního nádraží, lidé pískají na píšťalky a troubí na vuvuzely," hlásí z místa reportérka IHNED.cz.

21.4.2012 11:28 | Průvod už se řadí

Před Domem odborových svazů se už kolem 10:45 začal řadit průvod před protestním pochodem. Pochod měl začít ve 12:00, ale z bezpečnostních důvodů možná začne o něco dříve, řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová. "Lidé v davu drží modré balonky ČMKOS a transparenty s hesly 'Stop vládě' a 'Stop zlodějům'," popisuje situaci reportérka IHNED.cz.

21.4.2012 11:32 | Aby lidé začali přemýšlet

"Co očekávám od dnešní demonstrace? Aby lidé začali přemýšlet. Aby začali dělat věci jinak," popisuje naší reportérce důvody, proč přijel protestovat 48letý Petr z Odborového svazu Stavba. Do Prahy dorazil z Litvínova.

21.4.2012 11:45 | Průvod vyrazil

Dav demonstrantů čístá několik desítek tisíc lidí, hlásí z místa reportérka IHNED.cz. "Suneme se k Hlavnímu nádraží, je tu hrozný hluk," dodává.

21.4.2012 12:04 | Průvod vyrazil

Dav demonstrantů čístá několik desítek tisíc lidí, hlásí z místa reportérka IHNED.cz. "Suneme se k Hlavnímu nádraží, je tu hrozný hluk," dodává.

21.4.2012 12:08

Dav demonstrantů zcela ucpal křižovatku pod náměstím Winstona Churchilla, reportuje z místa redaktorka IHNED.cz. "Zástupy lidí se táhnou do nedohledna. Dav skanduje hesla jako 'Do Vltavy s nima!'," popisuje.

21.4.2012 12:27 | Kalousek: Nechtěl jsem policii přidělat starosti

Včera mě kontaktovalo několik policistů a já jim nechtěl přidělávat starosti, vysvětlil v České telvizi ministr Mirosva Kalousek, proč nakonec do centra Prahy nedorazí. "Tak jsem jim řekl, že jim ty starosti dělat nebudu, že tam vůbec nepůjdu," řekl Kalousek.

21.4.2012 12:29

Průvod demonstrantů je stovky metrů dlouhý.

21.4.2012 12:35

V čele průvodu jsou odboroví předáci, například Jaroslav Zavadil z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) či Josef Středula z odborového svazu KOVO a také europoslanec Richard Falbr (ČSSD). Čelo průvodu už dorazilo na Václavské náměstí, které je momentálně zaplněno asi z poloviny, hlásí reportérka IHNED.cz.

21.4.2012 12:52 | Bohuslav Sobotka: Společnost je před výbuchem

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je společnost před sociálním výbuchem. "Desítky tisíc demonstrujících občanů jasně prokazují, že lidé této vládě nevěří a přejí si její okamžitý odchod. Premiér Petr Nečas nemůže dál ignorovat skutečnost, že stávající zbytky vládní koalice ztratily poslední zbytky důvěry veřejnosti. Současnou společenskou, hospodářskou a sociální krizi nemůže překonat ani vláda, která bude spoléhat na odpadlíky z Věcí veřejných či původní Bártův politický podnik," uvedl Sobotka.

21.4.2012 12:53

V průvodu pochodují lidé z různých sdružení a platforem.

21.4.2012 12:56

Záchranáři, kteří na demonstraci dohlížejí, už museli ošetřit několik lidí. Většinou zkolabovali, protože byli dehydrovaní.

21.4.2012 12:58 | Průvod na cestě k Václavskému náměstí měří několik set metrů

21.4.2012 13:11

Na pódiu na Václavském náměstí mluví odborářský předák Jaroslav Zavadil z Českomoravské konfederace odborových svazů. "Pane premiére, nevážená vládo, takhle už to nejde," začal svůj projev. Poté kritizuje reformy, které kabinet Petra Nečase provádí.

21.4.2012 13:14 | Odbory: Je tu 100 tisíc lidí

Demonstrace se podle odhadu odborářů účastní 100 000 lidí. Tento počet odhaduje Josef Středula z odborového svazu KOVO. Policie s odhadem čeká, až všichni protestující dojdou na Václavské náměstí. Kolem 13:00 už byla horní část Václavského náměstí zaplněna až po Jindřišskou ulici, průvod však ještě zdaleka nekončil, stále ještě procházel ulicí Politických vězňů směrem k Jindřišské ulici.

21.4.2012 13:19

"Dneska je tady 120 tisíc lidí, je to největší protest od roku 89, tak si to vládo zapiš za uši a konej podle toho," končí svůj proslov Zavadil. Jeho odjhad je ještě o 20 tisíc vyšší, než tipoval jeho kolega Středula. Dav po Zavadilově projevu začíná skandovat "Demisi! Demisi!"

21.4.2012 13:24 | Peake: Předčasné volby nejsou řešení

Vicepremiérka Karolína Peake v reakci na protesty uvedla, že předčasné volby nejsou řešením současné situace. V době krize je podle ní zodpovědné pokračovat v krocích, které vláda započala, byť mají nepříjemné dopady. "Možná jsme na chvíli v rámci našich vnitřních rozporů přestali vnímat celkovou situaci v Evropě. Ale ekonomická krize nadále pokračuje," podotkla s tím, že je třeba pokračovat v krocích, které vláda započala, aby zabránila propadům ekonomiky.

21.4.2012 13:31

"Chceme demisi. Jestli že říkají, že máme demokracii, tak ať ji máme mít. Oni se nám jen smějí do ksichtu. Co dělají v době krize? Kupují pozemky v Řecku. Máme mít právo na bezplatnou péči. Ústavu nám nikdo nezrušil. O tom, zda bude armáda v zahraničí, má rozhodovat referendum, ale oni si dělají co chtěj," vysvětluje své požadavky 45letý Vojtěch, který na Václavské náměstí přijel z Prostějova.

21.4.2012 13:38 | Dufek: Paralyzujeme zemi

"Chceme nové volby a když nebudou volby, tak generální stávku a paralyzujme tuto zem, dokud vláda nepadne," uzavírá svůj projer předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. Po něm na pódium znovu vystupuje Jaroslav Zavadil, který obviňje Českou televizi ze lži. "Teď jsem se dozvěděl, že ČT lže, že říká, že je tady 40 tisíc lidí. Vyzývám někoho, pokud tu z ČT je, ať sem přijde, ať to natočí a ať už přestane lhát," zlobí se Zavadil. Česká televize přitom vysílá z Václavského náměstí v přímém přenosu na ČT 24.

21.4.2012 13:51 | Nečas: Odmítám politizaci akce odborů

"Respektuji právo občanů vyjádřit svůj názor demokratickou formou. Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné," napsal ve svém vyjádření k demonstraci premiér Petr Nečas. "Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň. Jejich zájmy a prostředky jsou totožné: chaos, negace, konec nezbytných reforem, absence věrohodné alternativy," dodal premiér.

"To bych považoval za velké nebezpečí pro naši ekonomiku v dnešní situaci, kdy se řada evropských zemí potýká s mnohem většími problémy a musí provádět mnohem bolestivější zásahy do životní úrovně obyvatel. Jako premiér i jako předseda ODS cítím velkou zodpovědnost za to, aby se naše země nedostala do dluhové pasti, aby stále patřila mezi evropské státy s nejnižší nezaměstnaností a aby se o nás v souvislosti s negativním vývojem ekonomiky nepsalo na titulních stránkách evropských novin. Proto se nemůžeme chovat populisticky, proto musíme pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice snižování zadlužování státu. Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje."

21.4.2012 13:59 | Mezi demonstranty je i tvrdohlavý řidič Smetana

Na Václavském náměstí je mezi demonstranty i bývalý řidič autobusu Roman Smetana, kterého kvůli odmítnutí nástupu do vězení hledá policie. Na pódiu to řekl jeden z řečníků a potvrzuje to i reportérka IHNED.cz, která je na místě.

Smetana měl do vězení na 100 dnů nastoupit kvůli tomu, že odmítl odpracovat uložené obecně prospěšné práce i odpykat si domácí vězení. Třicetiletý bývalý řidič DPMO podle svých slov pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany.

21.4.2012 14:18

Mezi demonstranty je také řada studentů. "Vláda změnila školné na zápisné. Jak to vypadá, když se zavádí tržní hospodářství, nám ukázala plzeňská kauza. Chceme vládu, která umožňuje dostat diplom jen těm, kdo si za něj zaplatí? Vláda nechává školy vyhladovět. Dnes jsme tady, abychom společně vyjádřili nedůvěru kažné vládě, která bude zavádět reformy tohoto druhu," řekl jeden z nich, Lukáš Babuška.

21.4.2012 14:37 | Demonstrace na Václavském náměstí končí

Protestní shromáždění ukončil šéf oborového svazu KOVO Josef Středula. V závěru své řeči vyzval lidi, aby s ním zvonili klíči, stejně jako lidé na demonstracích v roce 1989. Na závěr akce odboráři pustili českou hymnu.

21.4.2012 15:17 | Policie: Účast odhadujeme na 80 až 90 tisíc

Podle odhadů policie se protestu zúčastnilo 80 000 až 90 000 lidí, potvrdila mluvčí policie Eva Kropáčová. Policie nezaznamenala během demonstrace žádné větší incidenty. "Pochod prošel městem v naprostém klidu, došlo pouze k potyčce ve vestibulu metra," řekl Kropáčová. Dva lidé při potyčce utrpěli lehká zranění, policie případ vyšetřuje.

21.4.2012 15:29 | Roman Smetana se přihlásil policii

Bývalého řidiče olomouckých autobusů Romana Smetanu, který odmítl nastoupit do vězení, několik týdnů neúspěšně hledala policie. Nakonec se jí v průběhu protivládní demonstrace na Václavském náměstí sám přihlásil. Podrobnosti čtěte zde.

21.4.2012 15:44 | Odbory: Takový úspěch jsem nečekali

Předák ČMKOS Jaroslav Zavadil dnešní protestní akci považuje za velké vítězství. Ještě před rokem si prý nedokázal představit, že by se Václavské náměstí mohlo zaplnit. Poukázal na to, že dnešní demonstrace je největší od listopadu 1989. "Přál jsem si, aby se Václavák naplnil. A on se naplnil. Z toho pohledu to bylo pro mě překvapení. Je vidět, že ta naštvanost lidí stoupá a bude stoupat. Vláda by si neměla zahrávat s míněním občanů," uvedl Zavadil.

21.4.2012 16:02

Demonstranti nakonec nepůjdou přes Staromětské náměstí k úřadu vlády, uvedla Česká televize. Ke Strakově akademii dorazilo jen několik desítek lidí s transparenty. Část z účastníků protestů údajně míří právě před budovy veřejnoprávní televize.

21.4.2012 16:06

Na Kavčí hory se k budově veřejnoprávní televize vydalo asi 400 demonstrantů, doprovází je policie. Jde zřejmě o reakci na prohlášení Jaroslava Zavadila o tom, že ČT lže o počtu účastníků protestu.

21.4.2012 16:27

Asi 400 až 500 demonstrantů dorazilo před budovu České televize, informují redaktoři ČT. Stěžují si na to, že ČT neadekvátně informovala o jejich protestu. 

21.4.2012 17:28 | Co dnes na demonstraci a kvůli ní zaznělo

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil: "Premiér by měl jít na Hrad podat demisi, kterou by měl prezident Klaus podepsat perem, co si přivezl z Chile."  

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek: "Už je načase zbavit se Nečase! Chceme nové volby. Když nebudou volby, generální stávku. A paralyzujme tuto zem, dokud ta vláda nepadne."

Předák odborového svazu KOVO Josef Středula: "Jestli vláda zareaguje nemoudře, může se stát, že ty kroky budou eskalovat. Z nálady dnešního dne je zřejmé, že ta eskalace by mohla být velmi, velmi rychlá a hodně tvrdá."

Premiér Petr Nečas (ODS): "Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné. Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň."

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): "Ta vláda může odejít do lesů, ale musíme si říct, jaké jsou alternativy. Nemůžeme čekat ekonomický růst a zvyšování příjmů. To není ideologie, to je aritmetika. Nějaká řešení najít musíme. Ty alternativy jsou z mého pohledu daleko horší než ty, co nabízíme my."

Vicepremiérka Karolína Peake: "Naše vize, která nás spojuje a která byla i zásadním motivem našeho odchodu z Věcí veřejných, je jasná. Je jí zodpovědnost... Proto vyzýváme i ostatní politiky, aby se právě zodpovědnost stala tím klíčovým svorníkem, který nás spojí. Protože předčasné volby v této situaci nejsou zodpovědným krokem."

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "My jsme přesvědčeni, že požadavky odborů a občanských iniciativ jsou oprávněné a jsou spravedlivé. Vládní politika v těch posledních měsících a letech ničí hospodářský růst, ničí pracovní místa. Reformy nás dostávají do spirály zdražování, poklesu a chudnutí."

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Ti sociopati, co sedí na ministerstvech, patří spíš do svěracích kazajky. Je dobře, že se občanská společnost vzbudila. Už neupadneme do žádného spánku. Už se nikdy nebudeme dívat na stejné politické divadlo."

Prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech: "Podle této vlády, když se narodíme, žijeme a zestárneme, tak jaksi zadlužujeme tuto zemi. Musíme odmítnout past, kterou na nás nastražili - past oblbování dluhem."

Lukáš Matuška z iniciativy Za svobodné vysoké školy: "Jestliže je tato vláda v něčem zběhlá, tak je to schopnost nazývat věci klamnými jmény, pak schopnost lhát. Tato vláda říká nuceným pracím veřejná služba, školné přejmenovala na zápisné a sociálně slabé a nezaměstnané nazývá nepřizpůsobivými."

21.4.2012 17:43 | Děkujeme za pozornost

Dnešní online reportáž z demonstrace v centru Prahy končí, děkujeme za pozornost.