Úřady nebudou moci zakazovat recidivistům pobyt v obci. Oprávnění přísněji trestat opakované přestupky jin nepřiznali senátoři, když ve středu vetovali novelu zákona, která to měla umožnit.

Podle kritiků by šlo o velký zásah do svobody pohybu. Problém přestupkové recidivy by se navíc jen odsunul do jiných obcí.

Senátní veto může ještě přehlasovat Poslanecká sněmovna, které se novela vrátí k opětovnému posouzení.

"Je naprosto nepřípustné, aby o narušení ústavní svobody rozhodovaly správní úřady," prohlásil předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (ČSSD). Podle něj může zákaz pobytu nařídit pouze soud.

Dodal, že o protiústavnosti novely je přesvědčen také ombudsman a bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský.

Poslankyně za ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková však namítla, že správní úřady mohou už dnes svobodu pohybu omezit. Připomněla, že výtržníkům mohou až na rok zakázat návštěvu sportovních nebo kulturních akcí.

Kromě toho ukládají úřady pokuty, ty jsou ale nevymahatelné v případě pachatelů, kteří nemají kromě sociálních dávek žádný jiný příjem.

Podle poslanecké novely přestupkového zákona by úřady mohly ukládat až tříměsíční zákaz pobytu v obci za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, na kterých to zakazují obecní vyhlášky. Vykázat by ale mohly jen pachatele, kteří v obci nemají trvalý pobyt.

Sněmovna v březnu novelu schválila 94 hlasy ze 179 přítomných poslanců. Pro její opětovné prosazení by bylo třeba 101 hlasů.

Nicméně i v případě, že poslanci novelu prosadí, oponenti plánují navrhnout Ústavnímu soudu její zrušení.

Související