Je po sedmé večer, děvčata přicházejí s kabelkami v ruce na noční šichtu. Přesně tak jsme si jejich pracoviště představovali – potemnělé prostory, neony, červené pohovky, tlumená hudba, dlouhý bar a malé pódium s tanečnicí u tyče. "Do you speak English?" ptá se spoře oděná bruneta. Představí se jako Eva a nabízí, že pro tenhle večer bude naší společnicí. S radostí přijímáme.

"A co kdybychom si jen povídali?" nadneseme otázku, která se v těchto prostorách jeví jako kacířská. Eva se znuděně ušklíbne. O svůj životní příběh se dělit nechce, zvlášť když z toho nekápne ani koruna. „Většina těch holek, které tady vidíte, má doma neschopné chlapy, kteří je nedokážou uživit,“ zhodnotí rodinnou a sociální situaci svých kolegyň-­prostitutek. „Já mám dluhy, že by to vydalo na dva baráky. Až to splatím, tak s tím seknu,“ maluje si naše společnice zpětnou cestu z tohoto veřejného domu umístěného nedaleko pražského Václavského náměstí.

Přesně takových zařízení, v nichž je sex předmětem byznysu, je jen v hlavním městě podle odhadů magistrátu už zhruba 70 (na území Prahy 1 celá dvacítka). Prostitutka Eva je jednou z tisíců žen i mužů, které se „nejstaršímu řemeslu“ v Česku věnují. Český statistický úřad, který i prostituci zahrnuje do národních účtů (ve stejné skupině, jako je obchod s drogami, krádeže motorových vozidel, pašování tabákových výrobků, alkoholu, paliv a porušování autorských práv), v posledních odhadech za rok 2010 uvádí, že své tělo prodává 7373 podnikatelek. Jde ale o takzvané přepočtené osoby, kdy statistici převádějí práci prostitutek na plné úvazky.

Miliardový obrat

I proto Občanské sdružení Rozkoš bez rizika, jež se zabývá zdravotní prevencí žen v sexbyznysu, prezentuje vyšší počty. „Podle našich zkoumání a kvalifikovaných odhadů, do nichž jsou zahrnuty i priváty, je v Česku denně ochotno poskytnout sexuální služby za peníze 10 až 13 tisíc dívek. Používáme toto číslo právě proto, že některá z děvčat se této činnosti věnují pravidelně, jiná třeba jen jedenkrát za půl roku,“ říká předsedkyně občanského sdružení Hana Malinová. Český stát tento byznys zatím jen tiše toleruje – nepovoluje ho, ovšem ani nepostihuje, pokud se neuskutečňuje v blízkosti škol a není spjat s kuplířstvím či šířením pohlavních chorob.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.