Česká republika se dočkala letního počasí. Už od středy šplhá rtuť v teploměrech k hodnotám vyšším než 20 stupňů Celsia, o víkendu by dokonce mohla dosáhnout na třicítku.

V sobotu má být jasno nebo skoro jasno s teplotami od 25 do 30 stupňů; v neděli jen o stupeň chladněji, ojediněle by se však mohly objevit přeháňky nebo bouřky.

Už v pátek naměřily některé stanice nové rekordy. Ve Staňkově na Domažlicku meteorologové odpoledne naměřili 27,8 stupně Celsia, čímž padl 19letý rekord pro 27. duben v západních Čechách. Západočeský rekord zaznamenali i v Plzni - Bolevci, kde bylo 27,6 stupňů. V Javorníku vystoupala rtuť na 28,1 stupně Celsia, byl tím překonán rekord 26,5 stupně z roku 1993. V Českých Budějovicích pak naměřili 27,6 stupně, padl rekord z roku 1909.

Další rekordy padly v Praze Karlově a Českém Krumlově. Z letních teplot nad 26 stupňů se mohli těšit také obyvatelé Pardubic, Plzně, Vyššího Brodu, Strážnice, Čáslavi nebo Byňova.

Teplé počasí očekávají meteorologové i v následujících dnech.

"V pátek a v sobotu pravděpodobně překročí teplota na řadě stanic rekord pro daný den, na některých místech může být překročena také rekordní hodnota pro měsíc duben," uvedl Arnošt Šír z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak zamezit kolapsu?

- dodržujte pitný režim (minimálně 3,5 litru vody denně)

- omezte pobyt na slunci mezi 11. až 15. hodinou odpoledne

- chraňte si kůži opalovacím krémem s UV faktorem

- noste sluneční brýle

- vezměte si prodyšný lehký oděv

- omezte fyzické aktivity

- v případě chronické choroby dodržujte pokyny odborného lékaře

Nejstarší česká meteorologická stanice v pražském Klementinu hlásí pro 27. duben rekordní teplotu 27,9 stupně Celsia. Ta byla naměřena v roce 1800. Teplotní rekord z 28. dubna je o dva stupně nižší.

"Rekordní teplota pro celý duben – 32,3 stupně Celsia, naměřená 24. dubna 1962 v Karlových Varech, ale pravděpodobně překročena nebude," odhaduje Šír.

Slunečné počasí skončí v neděli, kdy začne přibývat oblačnosti. Na přelom dubna a května hlásí Český hydrometeorologický ústav přeháňky a bouřky. Denní maxima budou dosahovat 18 až 23 stupňů.

Teploty okolo 15 až 21 stupňů Celsia vydrží i v květnu. Na prvních dvacet květnových dní však meteorologové předpovídají velkou oblačnost a déšť.

Jižní Moravě hrozí požáry

Jižní Morava by se během soboty a neděle mohla potýkat s požáry, varuje Český hydrometeorologický ústav. Jejich šíření může nahrávat sucho a silný vítr. Meteorologové proto doporučují nerozdělávat oheň v přírodě, nekouřit a vyhýbat se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

"Informace vyhodnocujeme. Vedení kraje rozhodne, zda dočasně nezakáže rozdělávání ohňů v krajině," řekl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Podobné problémy, avšak o něco menší, mohou očekávat také obyvatelé dalších regionů v Česku.

Související