Majitelem vyhořelého území jsou Lesy České republiky. "Odpovědný revírník odhadl, že požár způsobil škodu značného rozsahu v řádu milionů korun. Přesná částka bude vyčíslena po uhašení požáru a kontrole porostů," vysvětlil Faster.

Dodal, že na místě stále zůstávají čtyři jednotky hasičů z Frýdecko-Místecka, které vyhledávají a dohašují ohniska požáru. "Vzhledem k velmi složitému terénu je jejich práce obtížná a úplné uhašení požáru neočekáváme v blízké době," doplnil mluvčí.

Pomáhaly i vrtulníky a letadlo

Podle frýdecko-místeckého policejního mluvčího Vlastimila Starzyka se příčina požáru stále vyšetřuje a s ohledem na rozsah požáru potrvá vyšetřování delší dobu. Jednou z vyšetřovacích verzí však stále zůstává podezření, že oheň mají na svědomí lesní dělníci, kteří v místě káceli stromy a v lese údajně rozdělali oheň.

Les začal hořet v sobotu krátce před 13:00. Nejprve na ploše 20 krát 25 metrů. Požár se však kvůli suchu a větru stále rozšiřoval a hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu až okolo 19:30. Ve špatně dostupném horském terénu s ohněm v sobotu bojovalo přes 30 hasičských jednotek s více než 40 automobily. Na místě pomáhaly i hasičské vrtulníky z Olomouce a Brna a hasicí letadlo.

Rozsáhlý lesní požár likvidovali v sobotu také hasiči u obce Vilémov na Olomoucku, kde hořelo asi šest hektarů lesa.

Související