Podle informací České televize Nečas Fialovi místo ministra školství nabídl po konzultaci s koaličním partnerem s TOP 09. "Bezesporu je pan profesor Fiala jeden z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry. Tak by byl výtečný kandidát," řekl k tomu Schwarzenberg.

"Myslím si, že pan profesor Fiala má velký kredit v odborných kruzích," uvedla Němcová. Nový ministr školství by měl být podle ní uveden do funkce co nejdříve. Dlouhé "bezvládí" by resortu neprospělo", dodala.

"S premiérem jsme již hovořili o tom, že resort Ministerstva školství by měl dostat odborník, který jej zestabilizuje a dotáhne vysokoškolskou reformu. Netrváme na tom, aby to byl straník. Pro nás je důležitější kompetentnost. Stejně důležitá bude i snaha o nalezení takových opatření, která budou respektovat vázání prostředků a zároveň zachování výše platů učitelů. Konkrétně o panu prof. Fialovi jsme nejednali," uvedla Karolína Peake.

 

Petr Fiala

Profesor politologie Fiala stál v čele brněnské Masarykovy univerzity po dvě funkční období (2004–2011), nyní zde působí jako prorektor pro akademické záležitosti. Loni v září byl jmenován hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase a v listopadu jej vláda jmenovala do Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Fiala se narodil 1. září 1964 v Brně.

V roce 2002 byl jmenován prvním profesorem politologie v České republice. V letech 2009–2011 předsedou České konference rektorů, na mezinárodní úrovni byl členem Rady Evropské univerzitní asociace (2009–2011).

 

Sedmačtyřicetiletý politolog Fiala byl v září 2011 jmenován hlavním vědeckým poradcem premiéra. Nabídku nechce prozatím komentovat a jen vzkázal, že se vyjádří v pondělí.

Ministerstvo je bez šéfa již měsíc. Na konci března ho opustil Josef Dobeš, který tak učinil oficiálně na protest proti dalším škrtům v rozpočtu resortu.

Výběr ministra školství bude jedním z prvních úkolů pro nové složení vládní koalice. Kabinet nedávno opustily Věci veřejné a jeho součástí se stalo nové uskupení, které je složeno z "odpadlíků" z bývalé vládní strany. Vláda v obnoveném složení v pátek získala důvěru sněmovny.

Jako o kandidátovi na místo nového ministra školství se spekulovalo mimo jiné o dosavadním náměstkovi Jiřím Nantlovi. Nestraník Nantl řekl, že jednání o případné kandidatuře se nebrání, byl by ale spíš pro politického ministra.

O kandidatuře na post ministra školství se v minulosti hovořilo o Milanu Šťovíčkovi, Kateřině Klasnové a Dagmar Navrátilové.

Související