Ministerstvo školství brzy získá nového šéfa. Premiér Petr Nečas navrhne na post ministra stávajícího prorektora brněnské Masarykovy univerzity Petra Fialu, potvrdil vládní mluvčí Michal Schuster.

Nominaci Nečas podle něj konzultoval s koaličními partnery a sám Fiala s ní souhlasil. Prezident Václav Klaus jmenuje Fialu do funkce ve středu 2. května, potvrdil  prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

"Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat resort a vytvořit prostředí, v němž bude panovat vzájemná důvěra mezi aktéry změn, kterými školství na všech stupních v současné době prochází," uvedl Fiala v tiskovém prohlášení. Dodal také, že nabídku premiéra na ministerský post by bylo nezodpovědné odmítnout.

Vizitka Petra Fialy

Profesor politologie Fiala stál v čele brněnské Masarykovy univerzity po dvě funkční období (2004-2011), nyní zde působí jako prorektor pro akademické záležitosti. Loni v září byl jmenován hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase a v listopadu jej vláda jmenovala do Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Fiala se narodil 1. září 1964 v Brně. Absolvoval studium historie a bohemistiky na tamější univerzitě, na které po roce 1989 spoluzakládal katedru politologie. V roce 1996 se habilitoval na Univerzitě Karlově v Praze, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem politologie v České republice. V roce 2004 působil ve funkci děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a v letech 1996-2004 stál v čele brněnského Mezinárodního politologického ústavu.

Po studiích pracoval mimo jiné jako historik v Muzeu Kroměřížska, jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis (1990) a dále na katedře politologie FF MU, od roku 1993 jako vedoucí této katedry.

Zakladatel brněnské politologie Fiala se ve vědecké práci specializuje na srovnávací politologii a evropskou politiku.

V letech 2009-2011 předsedou České konference rektorů, na mezinárodní úrovni byl členem Rady Evropské univerzitní asociace (2009-2011).

Je ženatý a má tři děti.

Proti odbornosti nového ministra nic nenamítá ani opozice. "Po odborné stránce proti němu nemůžeme říct slovo. Patří mezi špičkové odborníky," řekl stínový ministr školství z ČSSD Marcel Chládek. Otázkou však podle něj je, zda se Fiala bude věnovat i jiným oblastem, než je vysoké školství.

Sociálnědemokratický senátor připomněl petici proti změnám v regionálním školství, kterou podle něj podepsalo přes 60 000 lidí. Dalším "tvrdým oříškem" je podle Chládka problematika čerpání prostředků z fondů EU, změnu podle něj potřebují i státní maturity.

Fundovaný kandidát

Jméno profesora politologie Petra Fialy coby budoucího ministra školství padlo v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce. 

"Je to nepochybně fundovaný kandidát s autoritou," řekl první místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Důležité podle něj také je, že se na této osobnosti "už poměrně nějaký čas" shodují obě strany vládní koalice.

Také vicepremiérka Karolína Peake, která vede provládní část poslanců původně zvolených za Věci veřejné, má Fialu za mimořádně kompetentního odborníka.

Také politolog Ladislav Cabada z Metropolitní univerzity v Praze považuje výběr profesora Fialy do čela ministerstva za dobrý nápad. Podle něj je nejen vzdělaný a uznávaný odborník, ale také schopný manažer. To v případě například současného náměstka pro legislativu Jiřího Nantla úplně neplatí.

Peake: Netrváme na straníkovi

"Nemá tolik manažerských zkušeností, další z náměstků - Ivan Wilhelm - má sice srovnatelné odborné zázemí, ale přece jen je více spojený s návrhy, které ministerstvo přijalo za původního šéfa Josefa Dobeše," vysvětlil Cabada v České televizi.

Křeslo ministra školství podle původní koaliční smlouvy ODS, TOP 09 a VV patřilo Věcem veřejným. Po rozpadu koalice si jej chtěla zachovat platforma kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Podle jejího vyjádření by měl resort školství řídit odborník, který jej stabilizuje a dotáhne vysokoškolskou reformu.

"Netrváme na tom, aby to byl straník. Důležitá bude jeho kompetentnost a také snaha o nalezení opatření, které budou respektovat úspory a zároveň zachování platů učitelů," uvedla.

Související