ODS si ve středu v Pardubicích poprvé vyzkoušela nový styl politické kampaně - stranické primárky před prezidentskou volbou.

Nejsilnější vládní strana tak začala hledat svého člověka pro Hrad. Proti sobě stojí místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a europoslanec a bývalý ostravský primátor Evžen Tošenovský.

Výsledky voleb ve východních Čechách, kde se hlasuje ještě ve čtvrtek a v pátek, budou oznámeny v neděli. Odstartoval tím dlouhý řetěz stranických volebních shromáždění ODS, který bude trvat celkem devět týdnů.

Teprve výsledky všech regionálních shromáždění určí, jestli bude za občanskou demokracii na prezidenta kandidovat Sobotka či Tošenovský.


Jak Evžen Tošenovský vidí své šance v duelu proti Přemyslu Sobotkovi? Ptali jste se ho on-line. Jeho soupeř odpovídal ve středu, jeho reakce na dotazy čtenářů si můžete přečíst ZDE.

Online rozhovor

Opačné řazeníObnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Tošenovský, jakými formami se chcete prezentovat voličům, pokud budete stranou ODS vybrán jako kanditát na prezidenta? Máte jasnou představu, jak by měla vypadat naší vládou prováděná zahraniční politika?
E.Tošenovský
Zdravím všechny čtenáře. K Vaší odpovědi. Určitě se budu co nejvíce setkávat s občany celé republiky, s tímto způsobem komunikace mám dobrou zkušenost. Také plánuji standardní písemné materiály pro ty, se kterými se nebudu moci sejít osobně. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Tošenovský, úvodem Vám chci sdělit, že bydlím v Havířově a Vás jsem si jako politika a také jako člověka bez ohledu na stranickou příslušnost vždy vážil. Považuji Vás (ačkoliv mé smýšlení je spíše levicovějšího rázu) za jednoho z mála slušných politiků, což se ovšem nedá říct o většině špiček ODS (včetně jejího bývalého předsedy Klause), ale to se týká i jiných parlamentních stran. Můj dotaz zní – nemyslíte, že by Vás kandidatura za stranu, která je v současnosti spojována s největšími korupčními aférami této země (causa Drobil, Pomopro, Janoušek-Bém atd.) mohla spíše poškodit či diskreditovat? Dle mého názoru Vaše kandidatura jako samostatné osoby by měla určitě větší úspěch - především u voličů MS kraje, kde voličům ODS příliš pšenka nekvete a zjevně nepokvete, ale i v jiných regionech, snad kromě Prahy. Chápu, že je zde ve hře i otázka financování kampaně, ale i přesto… Předem děkuji za odpověď. Bc. Ralph Hučko
E.Tošenovský
Dobrý den, děkuji za Váš milý názor. Nikdy jsem neskrýval, že jsem členem ODS a nebudu tak činit ani dnes. Nepovažoval bych to za korektní, spíše naopak. Znám v ODS mnoho slušných lidí, kterých si vážím. Pokud budu vybrán členskou základnou jako kandidát, tak pouze s otevřenou podporou ODS.
Čtenářský dotaz
Kdekdo chce být prezidentem. Ale bohužel, výběr kvalitního, důvěryhodného člověka vázne na zoufalé nabídce kandidátů. Nevýrazné, nic neřešící tuctové tváře těch, kteří zatím nikdy nic neudělali, ale také nic nezkazili a potom praví zlodějský dinosauři, kam řadím i vás. Kde berete tu drzost vůbec kandidovat? Ačkoliv po zloději propisek, který tam dřepí dnes to vlastně může vzít skoro každý. Co jste kdy pro tuto republiku udělal? Neuvědomuji si žádnou vaší zásluhu, kromě prázdných keců a nějaké, zatím neobjevené zlodějiny. V tom jste všichni stejní. Táhněte do ......
E.Tošenovský
Je to Váš názor, se kterým se neztotožňuji, ale máte na něj právo.
Čtenářský dotaz
-take se bojite nastupu komunistu ? -co myslite, muze mezi zlodeji a lupici (treba sofistikovanymi) take existovat nejaka moralka ?
E.Tošenovský
Dobrý den, neobávám se přímého nástupu komunistů, ale myšlenek, které by se skrytě mohly stát opět součástí našeho života.
Čtenářský dotaz
Dobrý den! Za komunistů do Prahy jezdili vladnout Slováci. V současnosti to vypadá, jakoby neexistovali žádní jiní Češi než Moraváci a to zejména z MSK a Brna. Nechtěli byste se taky trhnout, aby byl od vás pokoj? Když slyším zme, je mi lehce nanic. Co vy na to?
E.Tošenovský
Dobrý den, paní Nováková. To co by této zemi nejvíce uškodilo, by byla hra na rozdělení státu na Čechy a Moravu. Regionální dialekt se mi zdá dost chabým důvodem.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Chci se zeptat co jste kdy udělal dobrého pro Český stát a jeho občany(ne jen jednotlivce). Pokud někdy něco, myslíte že to bylo dostatečně mimořádné k tomu, abyste mohl úspěšně plnit roli čelného představitele našeho státu, abyste mohl být morální autoritou a aby Vás občané chtěli za prezidenta?
E.Tošenovský
Dobrý den. To, zda mohu něco vykonat pro občany (stát), posoudí občané při volbách. Já se posledních 20 let veřejně angažuji na různích úrovních. Od komunální po evropskou a řekl bych, že tyto zkušenosti mohu v případné funkci prezidenta zúročit.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký by byl Váš postoj ke kauze Smetana(plakáty politiků)?
E.Tošenovský
Dobrý den, pane Karle, kdyby to nesoudila paní Langerová, možná by si tohoto případu ani nikdo nevšiml.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Tošenovský, považujete bojkot sportovních akcí za vhodnou formu vyjádření protestu nebo nesouhlasu s domácí popř. zahraniční politikou pořádající země?
E.Tošenovský
Dobrý den, v případě porušování některých v kulturním světě standardních právních postupů, či znaužívání soudní moci v politickém soupeření ano. Je to i možné jako významné varovámní pro danou zemi.
Čtenářský dotaz
Pane Tošenovský, před Vámi tu byl Václav Havel, kterého obdivovali lidé po celém světě, Václav Klaus, který v zahraničí rozšiřuje myšlenky svobodného trhu a který má odvahu mít vlastní názor. Oba zanechali nějakou významnou stopu na postu prezidenta republiky. Jakou stopu chcete zanechat vy? Co je Vaše přednost? Jaké jsou 3 Vaše nejváženější hodnoty?
E.Tošenovský
Děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, každý kdo nastoupí po těchto dvou osobnostech, se s nimi bude těžce srovnávat. Jako mou přednost považuji 20. letou zkušenost z veřejného života od primátora po europoslance. Tři nejváženější hodnoty jsou - rodina, zdraví mých blízkých a Česká republika.
Čtenářský dotaz
Dobrý den Rád bych se vás zeptal zda v případě vašeho neúspěchu při kandidatuře, by jste raději viděl na hradě nějakého jiného člověk s politickou orientací, nebo třeba nějakého úplného politického nováčka třeba z prostředí uměleckého, či podnikatelského ? A myslíte si, že presidentský post vyžaduje býti profesionálním politikem, nebo stačí být jen kvalitní člověk po stránce charakteru? Například Havel nikdy před tím politkem nebyl a jako prezident se národu líbil.
E.Tošenovský
Zdravím Vás, jsem pro jasně profilovaného člověka se známými politickými názory. Je ideální, když se snoubí charakter i politická zkušenost.
Čtenářský dotaz
Pro p. Novakovou. Tesilo by to i nas na Morave, kterou jste rozhodnutim politbyra partaji tam v Praglu poprve v historii statu koruny ceske zrusili vubec jako pojem. A vubec nejlepsi by bylo udelat z Prahy samostatnou republiku, at se zivi sama jak umi, protoze nes.re jen Moravaky, ale uz i mimoprazske Cechy.
E.Tošenovský
Dobrý den, beru to jako reakci na paní Novákovou, ne dotaz na mě.
Čtenářský dotaz
Zdravím, Chtěl bych položit jednoduchou otázku. Jaký postoj zaujímáte ve vztahu k libertariánům. Děkuji
E.Tošenovský
Dobrý den, libertariáni jsou v mém pojetí trochu až příliš za hranou rozumného vlivu státu. Jsem spíš evropský liberál s prvky konzervatismu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Tošenovský! Možná si vzpomenete, že jsem si loni vyměnili emaily na téma - povídá se, že poslanec Marek Benda žádá za zprostředkování kandidatury na prezidenta, aby ho kandidát posléze jmenoval předsedou Ústavního soudu, až Dr. Rychetský skončí. Vy jste mi tehdy napsal, že na prezidenta kandidovat nehodláte a Marka Bendu téměř neznáte. Takže, jak je to doopravdy? Kandidujete, tedy i ten M.B. za to od Vás něco chce, ne?
E.Tošenovský
Dobrý den, pane Tronnere, tehdy jsem napsal, že nekandiduji, protože to byla pravda. Psal jsem Vám, že s M.Bendou jsem o ničem podobném nehovořil, protože se téměř neznáme.
Čtenářský dotaz
Pane Tošenovský, jaké máte předpoklady k tomu být dobrým prezidentem? Myslíte si, že jste morální autoritou? Proč jste v době zlodějské Topolánkovy bandy ve Strakovce nevstoupil do celostátní politiky místo toho jste zvolil teplé místečko v EU parlametu? Bylo to proto, že jste s tehdejšími soukmenovci nechtěl mít nic společného? Co přesně obdivujete na Klausovi? To se přiznám mne velmi zajímá, neboť po dvacetiletém "soužití" s vaší zlodějskou bandou (ODS) založenou právě Klausem pravděpodobně na KGBácích, StBácích, jejich donašečích a zlodějské bolševické nomenklatuře, by občané už opravdu mohli být "po bitvě generály". Pokud si vy myslíte, že jste dobrým kandidátem na prezidenta, tak min. já si to opravdu nemyslím.
E.Tošenovský
Dobrý den, pane Novotný, jak už jsem uvedl, 2O let v čeké politice považuji za dostačující předpoklad. O morální autoritě musejí rozhodnout lidé, má domněnka nestačí. Do celostátní politiky jsem nevtoupil, protože mi nebyl nabídnut post ve vládě. Do Evropského parlamentu jsem vstoupil až po skončení období Topolánkovy vlády. O ODS Váš názor nesdílím.
Čtenářský dotaz
Kritizujete EU, proč tam tedy za ty statisíce sedíte, jste stejný jako spící Zahradil, absolutně zbytečný!
E.Tošenovský
Hezký den, kritizuji stávající postupy. Jsem přesvědčen, že reforma EU je nutná a v této diskusi se angažuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Tošenovský, v USA platí nepsané pravidlo, že kandidát na prezidenta zveřejní své daňové přiznání deset let nazpět. Půjdete příkladem a uděláte to stejné? Předem upozorňuji, že rozlišuji mezi daňovým a majetkovým přiznáním. Předem Děkuji za odpověď.
E.Tošenovský
Dobrý den, Luboši, přemýšlel jsem nad tím, ale možná celých těch 10 let zveřejňuji své příjmy. Před lety jsem jako málokterý politik prošel prověrkou NBÚ. S majetkovými přiznáními nemám problém.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Tosenovsky, na severni morave a ve Slezsku jste mezi volici popularni bez ohledu na jejich politicke smysleni. Vim ze jste pro Ostravu i pro kraj udelal spoustu dobre prace. Osobne si ale nemyslim ze bychom Vas ve vicemene reprezentativni roli prsidenta potrebovali. Myslim si ze byste byl sve zemi a lidem mnohem vice prospesny ve vlade ci v poslanecke snemovne. A take bych se chtel zeptat zdali byste nezvazil kandidovat do cela ODS se snahou ocistit ji od vsech parazitu a lidi pro nez moralni hodnoty a lidska slusnost nemaji zadny vyznam? Dekuji
E.Tošenovský
Dobrý den, děkuji za Vaše hezká slova. O kandidatuře na předsedu ODS skutečně nepřemýšlím. Teď mám hlavu úplně zavalenou prezidentskými primárkami.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Rád bych se zeptal, jaký je Váš názor na práci současného prezidenta a pokavaď byste se prezidentem nestal, koho byste sám rád na hradě viděl (třeba i s lidí, jež kandidovat nehodlají). Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
E.Tošenovský
Dobrý den, pan prezident Klaus vykonal pro ČR mnoho dobré práce. Mně by byl nejbližší pan profesor Cyril Höschl.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký je Váš názor na korupci v ČR? Je větší než v Evropě? Setkal jste se s korupcí někdy osobně? Předem děkuji za odpověď
E.Tošenovský
Zdravím Vás, myslím si, že úroveň korupce v ČR se nevymyká mnoha evropským státům. Měl jsem to štěstí,že jsem se osobně s korupcí nesetkal.
Čtenářský dotaz
Myslím, že v debatě by se kandidáti měli vyjadřovat konkrétně ke konkrétním tématům, proto Vám položím dvě otázky: Myslíte, že členstvím v Evropské unii naše republika více získala než ztratila? A co? Souhlasíte s preventivní vojenskou akcí proti Íránu? Děkuji za odpovědi.
E.Tošenovský
Dobrý den, pane Aloisi. V této chvíli ještě získáváme z EU dotace a je diskutabilní, zda se jedná o příjem do státního rozpočtu. Podle mne jsme více získali v jiných oblastech - volný obchod, Schengen apod. Z vojenské akce proti Íránu bych měl vážné obavy.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, jak chcete finacovat případnou prezidentskou kampaň. Vezmeme-li jako limit 50 milionů korun pro obě kola prezidentské volby, kolik prostředků chcete nasbírat sám?A jak?
E.Tošenovský
Dobrý den, toto začnu řešit až po primárkách.Limit 50 mil.je pro mne zbytečně vysoký. Nepočítám s nějakou bombastickou kampaní. Finanční toky budou samozřejmě naprosto průhledné.
Čtenářský dotaz
Pane Tošenovský, myslíte si, že jste v současné době Vy a Vaše rodina finančně dobře zabezpečeni? Děkuji L.Petrová
E.Tošenovský
Hezký den,myslím si, že ano.
Čtenářský dotaz
Pane Tošenovský necítíte odpovědnost za železniční neštěstí ve Studence. Pokud ne k čemu jste byl užitečný jako hejtman.
E.Tošenovský
Dobrý den. Přímou osobní zodpovědnost necítím, jako hejtman-člověk vždy vnímá odpovědnost za vše.
Čtenářský dotaz
Skutečně si myslíte, že je náhoda, že Klaus vyhlásil svůj "bojkot" Ukrajiny potom, co jej vyhlásili soudruzi z KGB (Medveděv a Putim) s kterými Klaus udržuje tak velmi vřelé vztahy? Pokud budete zvolen, bude také nejčastějším zahraničním hostem na Hradě velvyslanec z Ruska, jako je tomu od dob, co na Hrad vkročil Klaus?
E.Tošenovský
Dobrý den, máte dotaz spíš na Václava Klause. Nevidím důvod, proč by velvyslanec Ruské federace byl nějak výjimečným hostem, nevím ani, zda je tomu tak dnes.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Často slyšíme, e v ODS jsou taky slušní lidé. Ptám se jak je možné, že tito slušní lidé nečinně přihlíží na to jak jejich spolustraníci rabují tento stát a vytváří prostředí které se čím dál víc vzdaluje od demokracií západního typu.
E.Tošenovský
Dobrý den, dovolím si s Vámi nesouhlasit. Znám skutečně hodně slušných lidí v ODS, kteří se nepohybují v žádných politických ani ekonomických strukturách a ze svého členství nijak neprofitují.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, překvapuje mě, že se vyhýbáte nepříjemným dotazům. Myslíte, že takový přístup je hodný možného budoucího prezidenta? Co jste ve své politické kariéře udělal pro to, aby se omezila korupce v této republice? Karel Kremlička
E.Tošenovský
Dobrý den, nevím o tom, že bych se vyhýbal nepříjemným dotazům. Co se týče korupce, zavedl jsem jako hejtman na kraji velmi přísný systém výběrových řízení.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Tošenovský, chtěl bych se vás zeptat, na jakého voliče bude cílit vaše kampaň, když se za posledních několik let z ODS stali pouze další socialisté. Jedno co o sobě strana tvrdí, nebo jak jí média nazývají. Její činy dokazují, že již dávno není pravicovým uskupením. (zvyšování nebo zavádění nových daní a tlumení ekonomiky, hlasování poloviny jejích členů pro mafiána Babiše, potlačování svobod jednotlivce). ODS ustoupila od veškerých ideí a stala se z ní pouze další "catch-all party" Táži se vás jako bývalý volič ODS a jako současný volič Strany svobodných občanů.
E.Tošenovský
Dobrý den,svou kampaň bych chtěl určitě cílit na přemýšlivého voliče. Vím ovšem, že každý kandidát musí oslovit široké spektrum občanů. Děkuji za otázky.
Související