Stát, respektive ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, podává stížnost proti odsouzení bývalého olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany. 

"Není to kritika verdiktu soudu. Chceme, aby se Nejvyšší soud zabýval dvěma otázkami, a to zájmem na ochranu majetku a veřejným zájmem vyjadřovat politické názory," uvedl Pospíšil pro server Aktuálně.cz, který informaci přinesl jako první.

Žádost podá ministerstvo spravedlnosti příští týden.

Nejvyšší soud teď bude posuzovat, jak v budoucnu hodnotit podobné případy jako je ten Smetanův: zkoumat bude zejména to, jestli se vůbec jedná o trestný čin.

Pospíšil tak vyslyšel žádosti stovek lidí a Českého helsinského výboru o přešetření Smetanova případu. Ten po ministrovi požadoval podání stížnosti k Nejvyššímu soudu a zároveň návrhu na přerušení výkonu jeho trestu.

"Jsme přesvědčeni, že skutek, který byl důvodem jeho odsouzení, neměl být pro svou zanedbatelnou škodlivost vůbec posuzován v trestním řízení," uvedla v podnětu předsedkyně organizace Anna Šabatová.

Smetana byl odsouzen za "vylepšování" předvolebních plakátů dokreslováním tykadel politikům či připisováním vlastních komentářů. Soudkyně Markéta Langerová, manželka tehdejšího lídra ODS v Olomouci a exministra vnitra Ivana Langera, mu za trest uložila 100 hodin obecně prospěšných prací.

Protože ale Smetana odmítl trest vykonat, byl mu vyměřen nový trest - 100 dnů vězení.

Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku do vězení nenastoupil, policii se sám vydal až v sobotu 21. dubna na odborářské demonstraci na Václavském náměstí.

V současné době je ve vazební věznici na pražském Pankráci. Za vyhýbání trestu mu nyní hrozí další sankce.

Související