Čeští olympionici pojedou do Londýna s červenými hodinkami Prim na ruce, aniž by museli mít obavy, že jim je celníci na letišti zabaví.

Limitovaná série hodinek, kterou pro LOH vyrobila společnost ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují, totiž rozhodně není padělkem, jak se celníky snažila přesvědčit konkurenční firma MPM Quality.

Ta v polovině března poslala do pražské prodejny Prim Manufacture 1949 v Pánské pasáži kontrolu, při které obchodní ředitel MPM Quality Pavel Houdek označil 17 kusů hodinek značky Prim za padělky. Tvrdil přitom, že jedině jejich firma má ochrannou známku na Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze registrovanou od roku 2001.

Celníci následně nakázali majiteli obchodu, aby hodinky uložil do trezoru. O měsíc později ale konstatovali, že se o padělky nejedná. "Společnost ELTON neporušuje práva duševního vlastnictví a je oprávněna užívat označení svých výrobků, náramkových hodinek, symbolem Prim," píše se v rozhodnutí Celního úřadu.

Vedení společnosti ELTON proto hodlá po MPM Quality požadovat náhradu škody za to, že hodinky nemohla prodávat. "Bude to v řádech statisíců korun," uvedl předseda představenstva společnosti Jiří Helikar. Firma také zvažuje, že na manažery konkurenční společnosti, se kterou se o značku Prim soudí už 12 let, podá trestní oznámení.

"Zatajili celní správě například to, že už v prosinci 2008 rozhodl Vrchní soud v Olomouci, že obě společnosti – byť každá z jiného důvodu – jsou oprávněné užívat označení Prim," vysvětlil Helikar.

Společnost MPM Quality informace konkurenční společnosti zpochybňuje. "My, ani naši právníci, jsme dosud žádné vyjádření od celní správy neobdrželi. Věřím tomu, že pokud by celní úředníci své šetření uzavřeli, měli bychom tuto zprávu k dispozici minimálně ve stejném okamžiku jako ELTON, ne-li dříve," poznamenal spolumajitel společnosti Pavel Hanko.

Celníci mohou po společnosti, která si kontrolu vyžádala, rovněž požadovat náhradu škody. Mluvčí úřadu Jiří Barták však odmítl s odkazem na mlčenlivost potvrdit, zda to učiní, i o jak vysokou částku by se mohlo jednat. Připustil přitom, že se čas od času stává, že firmy v rámci konkurenčního boje do svého sporu Celní úřad zatáhnou.

"My jsme ale ze zákona povinni každý podnět prošetřit," konstatoval Barták s tím, že se mnohdy skutečně prokážou daňové úniky nebo jiná provinění proti zákonu.

Spor nekončí

MPM Quality má sice v současné době u Úřadu průmyslového vlastnictví vedenou ochrannou známku na značku Prim, ELTON Hodinářská ji ale může používat na základě autorského zákona. Nejvyšší správní soud loni rozhodl, že logo Prim vytvořené bývalým zaměstnancem hodinářské společnosti Josefem Židem je autorským dílem a k němu v současné době vlastní práva pouze ELTON Hodinářská.

Spory o značku mezi oběma konkurenty přesto nekončí. Výrobci olympijské série nyní chtějí docílit toho, aby Úřad průmyslového vlastnictví vymazal jako majitele značky Prim MPM Quality.

Nepravomocný je také rozsudek Městského soudu v Praze z letošního března, v němž předsedkyně senátu rovněž potvrdila, že ELTON Hodinářská, která české primky vyrábí od roku 1969 v Novém Městě nad Metují, má právo značku užívat.

Společnost MPM Quality se však podle jejích představitelů nehodlá zabývat dílčími úspěchy či neúspěchy, ale "hledí především k rozhodnutí nejvyššímu a definitivnímu".