Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve čtvrtek přerušil jednání o vydání Otto Chaloupky (VV) k trestnímu stíhání.

Poslance, kterého policie podezírá z přijetí úplatku, si zve na další zasedání příští týden. Čtvrtečnímu jednání nebyl Chaloupka přítomen.

Policie může podle šéfa výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD) stíhat i Chaloupkova asistenta Vratislava Vařejku, jenž na poslance podal trestní oznámení.

Vařejku prý policie podezírá z poskytování úplatku. "Policie má zřejmě v úmyslu stíhat oba účastníky tohoto vztahu," uvedl Sobotka.

Vařejka musel poslanci vracet část peněz, které dostával od sněmovny za svoji práci. Policie soudí, že kvůli tomu, aby mohl jako asistent pro Chaloupku dál pracovat. "Je to tedy velmi neobvyklá věc," soudí předseda výboru.

Chaloupka: Je to msta

Chaloupka poukazuje na to, že se jednalo o domluvu a peníze šly na předvolební kampaň. Soudí, že se mu bývalý asistent mstí za to, že ho propustil. Výbor chce Chaloupku vyslechnout příští čtvrtek.

Podle Sobotky ale není jisté, zda už za týden poskytne doporučení sněmovně, zda by měla poslance k trestnímu stíhání vydat, nebo ne.

Podle člena a někdejšího předsedy výboru Jeronýma Tejce (ČSSD), zformuloval výbor také pár otázek pro policii samotnou. "Ta nejdůležitější je, proč poměrně dlouhou dobu - několik měsíců po vyšetřování - trvalo, než žádost dorazila do Poslanecké sněmovny," řekl Tejc. Podle něj to "může či nemusí souviset" s vyvoláním nedávné vládní krize.

Zůstal u Johna, ale novou vládu podpořil

Chaloupka patří k těm poslancům Věcí veřejných, kteří i po rozpadu strany zůstali věrni vedení kolem předsedy Radka Johna. Přesto při hlasování o důvěře podpořil vládu spolu se skupinou kolem vicepremiérky Karolíny Peake.

Sněmovna vydala v tomto volebním období k trestnímu stíhání bývalého předsedu poslanců VV Víta Bártu a jeho někdejšího spolustraníka Jaroslava Škárku. Soud už je oba stačil zatím nepravomocně odsoudit.

Poslanci naopak nevydali k trestnímu stíhání poslance ČSSD Stanislava Humla (dříve VV). Od roku 1993 do loňského roku sněmovna na žádost policie vydala ke stíhání 15 poslanců.

Související