Alkohol nově nebude považován za zakázaný doping v kuželkách a v bowlingu. Uvedl to nový ministr školství Petr Fiala při svém premiérovém představení ve sněmovně.

Představil to jako jednu z úprav mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu. Poslanci změny v prvním kole projednávání podpořili.

Změny úmluvy aktualizovaly seznam zakázaných látek a metod dopingu tak, jak byly schváleny na konferenci smluvních stran loni v listopadu v Paříži. Například lék Formoterol, který rozšiřuje dýchací cesty a pomáhá tak zbavit se potíží s dýcháním, má být podle ministra uvolněn pro astmatiky.

"Objem a četnost nitrožilních infuzí nesmí být více než 50 mililitrů za šest hodin, jinak je to považováno za doping," dodal ministr.

Alkohol má podle seznamu zůstat zakázanou látkou při soutěžích nejen v motoristických sportech, střeleckých disciplínách, létání a parašutismu, ale také pro lyžování, karate, lukostřelbu, billiard a petanque.

Změny v přílohách úmluvy začal český parlament schvalovat teprve loni, ačkoli dokument platí již několik let.

Z mezinárodního hlediska má parlamentní projednávání úprav spíše symbolický význam. Změny podle jednoho z článků úmluvy budou platit i bez souhlasu zákonodárných sborů.

Související