Novela, podle níž se budou penze po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd, míří do sociálního výboru. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Pokud bude novela schválena, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

"Jsem si vědom toho, že tento návrh je velmi nepopulární, nicméně je odpovědný vůči našim dětem, vůči dalším generacím," uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Pokud by se zachoval nynější stav, budoucí řešení by muselo být podle něho tvrdší. Předlohu podpořila také zpravodajka a Drábkova stranická kolegyně Gabriela Pecková, podle níž se senioři úsporným opatřením přizpůsobí. "Já to vím, protože s nimi pracuji celý život," řekla.

Sobotka: Důchodci mluví o genocidě

Pak už zněla prakticky jen kritika opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je přístup vlády cynický. "Stále více důchodců mluví o genocidě," prohlásil. Podle Miroslava Opálky (KSČM) vláda zdůrazňovala, že se důchodová reforma současných penzistů nedotkne. "Zodpovědní členové vlády zamlčovali své kroky nebo doslova lhali," řekl.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek varoval před tím, že novela přispěje k dalšímu podvázání ekonomického růstu. Můžeme se utahováním opasků také uškrtit k smrti, poznamenal. Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika kabinet zvyšuje "ten nejhorší z možných dluhů, dluh vůči občanům". Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek označil nový vzorec valorizace za "děsuplný mechanismus zkázy".

Rozprava trvala zhruba šest hodin i s dvěma hodinovými přestávkami, které si vyžádala ČSSD. Opozici se nepodařilo odročit projednávání předlohy do příští středy, případně o měsíc. Návrh na zamítnutí podpořilo 79 poslanců, 85 jich bylo proti. Pro zamítnutí hlasoval také Otto Chaloupka z VV, jenž minulý týden podpořil vládu při hlasování o důvěře. Další dva členové klubu VV Miroslav Petráň a Milan Štovíček, kteří před týdnem hlasovali jako Chaloupka, nebyly přihlášeni.

Kromě toho, že poslanci novelu poslali sociálnímu výboru, také rozhodli, že bude mít na její projednání jen měsíc. Drábek (TOP 09) to zdůvodňoval tím, že novela musí být schválena do září, protože ministerstvo musí vydat do konce tohoto měsíce prováděcí vyhlášku.

Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy. Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší. I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám.

Související