Ostrou zatáčkou v pražských Holešovicích pomalu projíždí vůz, ve kterém sedí říšský protektor Reinhard Heydrich. Nacistický pán Čech a Moravy jede v otevřeném autě. S variantou, že by na něj někdo zaútočil, nepočítá. Češi jsou v jeho očích zbabělci. Na své přehnané sebevědomí má ale brzy doplatit.

Znenadání totiž k jeho autu přiskakuje cizí muž a pokouší se jej zastřelit ze samopalu. Zbraň mu však selže. Jiný opodál stojící člověk v tu chvíli vrhne po autu granát, jehož střepiny Heydricha zraní a ten o pár dní později v nemocnici umírá.

Tak dnes historici rekonstruují útok, kterým v květnu roku 1942 českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš zabili třetího muže nacistického Německa Reinharda Heydricha.

Přestože je Kubiš, který po Heydrichovi hodil granát, jedním z nejzásadnějších hrdinů českých dějin 20. století, neexistuje zatím muzeum, které by se věnovalo přímo jeho osobě. To by se mohlo změnit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.