Stát nebude mít povinnost vymáhat po úřednících škodu způsobenou jejich chybným rozhodnutím. TOP 09 svůj návrh zákona ve sněmovně nedokázala v závěrečném schvalování prosadit. Odmítla ho i vláda.

Na svou stranu TOP 09 získala jen poslance Věcí veřejných a jednotlivce z ostatních frakcí. Celkem bylo pro jen 56 ze 167 přítomných poslanců.

Poslanec ODS Jiří Šulc uvedl, že vláda chystá v rámci protikorupční strategie ucelenější normu, která by se vztahovala i na obecní a krajské úředníky. Ta je už v připomínkovém řízení.

"Jediné systémové řešení je komplexní zákon o státní službě," zdůvodnil odmítavý postoj ČSSD předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Gazdík: Velká koalice opět zafungovala

"Velká koalice ODS a ČSSD dnes ve sněmovně opět zafungovala," komentoval rozhodnutí sněmovny předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík. Státní úředníci tak podle něj nadále zůstanou nepostihnutelní za své chyby. "Jsou nesmyslně chráněni jako ohrožený druh," přidal se spoluautor novely a místopředseda STAN Stanislav Polčák.

Zdůrazňoval, že návrh pouze srovnával odpovědnost úředníků s odpovědností běžných zaměstnanců, kteří také podle zákoníku práce odpovídají za způsobenou škodu. Úředníci podle něj čekají rok na promlčení svých chyb. Pak se už nedají vymáhat. Návrh měl tuto lhůtu prodloužit na tři roky.

John: Omezil by rozkrádání veřejných peněz

"Naprosto nechápeme postoj ODS, která se odvolává na budoucí velkou normu, u které je otázka, kdy vznikne a v jak kvalitní podobě. Dnes sněmovna propásla šanci přijmout chytrý zákon, jež by omezil rozkrádání veřejných peněz a narušil kolektivní neodpovědnost," uvedl po hlasování předseda VV Radek John.

Norma se měla vztahovat na případy, kdy stát musí zaplatit újmu vzešlou z chyby úředníka. V platnosti ale zůstane současná úprava, podle níž stát škodu následně vymáhat od chybujícího úředníka může, ale nemusí.

Předloha měla také stanovit okruh případů, kdy by se po úředníkovi škoda vymáhat nedala. Platit to mělo například tehdy, pokud by v dané věci existovaly odlišné právní výklady. TOP 09 slíbila, že normu předloží znovu.

Související