Výsledky prověrky, kterou nařídil ministr vnitra Jan Kubice, ukázaly, že výběr Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta byl nestandardní.

Šlo ale jen o procesní vady a Lessyho jmenování je podle práva platné. V pátek o tom informoval mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Jednotlivé fáze výběrového řízení podle prověrky nenásledovaly správně a spis o vedení řízení je navíc neúplný. "Došlo ke spojení třetího a čtvrtého kola, která měla být oddělená. Neúplný spis znamená, že se nepodařilo dohledat například hlasovací lístky a některé další písemnosti," uvedl mluvčí vnitra.

Jmenování je ale podle práva platné, protože zmíněné problémy jsou procesními vadami. Důvodem neplatnosti samotného aktu jmenování by podle Nováka muselo být závažné porušení služebního zákona.

Výběr Lessyho z doby, kdy byl ministrem vnitra Radek John (VV), nechal Jan Kubice prověřit koncem dubna. Důvodem bylo podezření, že jméno nového šéfa policie bylo známo už den před jeho volbou.

Policejní prezident Petr Lessy odmítá, že by se stal šéfem na základě zmanipulovaného výběrového řízení a už dříve uvedl, že Kubiceho postup se podle něj vzhledem k předchozím vzájemným střetům blíží k vydírání .

Kubice se chce zbavit policejního prezidenta. Nechá prověřit, jak byl Lessy jmenován - čtěte ZDE

Mezi Kubicem a Lessym se několikrát v minulosti objevily spory. Koncem listopadu vyzval ministr vnitra policejního prezidenta k rezignaci.

Se jmenováním Lessyho byli v minulosti nespokojeni hlavně občanští demokraté. Premiér Petr Nečas dokonce dříve označil výběrové řízení za kočkopsa. Bývalá členka VV Karolína Peake naopak zastávala názor, že vše bylo v pořádku.

Tím, že Věci veřejné již nejsou ve vládě, přišel podle médií nejvyšší policejní šéf o silného politického spojence. Podobně v minulosti prý skončil i jeho předchůdce Oldřich Martinů, když ztratil politickou podporu a musel nedobrovolně odejít.

Související