Jihočeský poslanec Václav Baštýř (ODS) chce údajně státu prodat pozemky pod budovanou dálnicí D3 po 100 korunách za metr čtvereční. Sám je před dvěma lety koupil za šest až osm korun za metr čtvereční, zjistil server iDnes.cz ze smluv na katastrálním úřadu.

Podle Baštýře nejde o spekulaci. O prodej pozemků se už ale zajímá protikorupční policie. "Na základě informací, které byly zveřejněny v médiích, se náš útvar touto věcí začne zabývat," uvedl její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Stát má od Baštýře už na 15 pozemků předkupní právo, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je totiž pro stavbu potřebuje.

"Budeme mít snahu nevykupovat celé pozemky, ale bude to o individuálním přístupu. Když to nepůjde jinak, koupíme od majitele celý pozemek," řekl serveru šéf českobudějovického ŘSD Josef Pešl. Baštýř tvrdí, že chce na pozemcích jen hospodařit a kdyby bylo po jeho, stát by prý mohl vyplácet i méně.

Kdo je Václav Baštýř

- do r. 2009 soukromý rolník

- zastupitel Neplachova v jižních Čechách, který na přelomu let 2005-2006 založil místní sdružení ODS

- od květnu 2010 poslancem za ODS, člen hospodářského výboru

- v r. 2008 podpořil volbu nového šéfa jihočeské ODS Martina Kubu i výměnu regionálního vedení

- podle Deníku má blízké vazby na tzv. krajského kmotra Pavla Dlouhého

bastyrPoslanec uvedl, že platil za ty části pozemků, které jsou pod chystanou dálnicí, stejnou sumu, jakou bude platit stát. Okolní části pak prý koupil za cenu nižší. Z kupních smluv to ale patrné není a lidé, kteří mu pozemky prodali, se podle serveru cítí podvedeni.

"O ničem takovém nebyla řeč. Prostě přišel a navrhnul cenu. Ani o dálnici jsme nemluvili, jen o tom, že tam bude hospodařit," říká jeden z nich.

Poslanec, který je od letoška členem Sdružení pro výstavbu dálnice D3, by si prý mohl přijít za investovaných 733 tisíc korun na více než deset milionů. Baštýř také loni v prosinci před schvalováním státního rozpočtu jako šéf sněmovního podvýboru prosadil, aby se peníze určené na opravu nebezpečné silnice v Pardubicích raději utratily za jihočeskou dálnici.

Dálnice D3 definitivně povede přes Posázaví. Místní lidé si ale přejí klid - čtěte ZDE

Přechody pro zvěř přes dálnice byly předražené. Až šestkrát, zjistili silničáři - čtěte ZDE

Ministerstvo dopravy už na konci března vypsalo výběrová řízení na stavbu úseků dálnice D3 mezi Úsilným a Borkem na Českobudějovicku a mezi Veselím nad Lužnicí na Táborsku a Bošilcem na Českobudějovicku. Budování těchto úseků dálnice by mohlo začít na podzim.

Náklady na celou dostavbu D3 mezi Prahou a hraničním přechodem Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku se odhadují asi na 50 miliard korun.

Související