Hejtmanu a poslanci Davidu Rathovi (ČSSD), kterého policie v pondělí zadržela kvůli obvinění z přijetí úplatku, neunikne jisté prvenství. Stal se prvním zákonodárcem v české historii, který byl zatčen a vzápětí skončil v policejní cele.

Neochránila ho ani poslanecká imunita. Ústava totiž umožňuje policii zadržet poslance v případě, že ho chytí bezprostředně po činu. V takovém případě stačí souhlas předsedkyně dolní komory a ne obvyklé hlasování celé sněmovny o vydání.

Podle experta na ústavní právo Jana Kysely tak slovo předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) stačí k tomu, aby policie až do nejbližší schůze poslanců s Rathem nakládala jako s běžným občanem a soud ho mohl poslat do vazby. S jeho názorem se ztotožňují také Jan Wintr z katedry ústavního práva a trestní právník Tomáš Gřivna.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.