Vývoj událostí kolem nového korupčního skandálu, jehož hlavní postavou je poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath, byl v úterý překotný.

Zároveň vyvstala řada otázek. Server IHNED.cz shrnul ty nejdůležitější a pokusil se na ně odpovědět. 

Co vlastně měli Rath a spol. podle policie provést?

Strohý policejní jazyk hovoří o „poškozování zájmů EU, přijetí úplatku, podplácení a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky“. Jak se to dá přeložit? Policie je přesvědčena, že osmičlenná skupina lidí se dopustila korupce, když manipulovala s tendry a zneužívala evropské dotace. Konkrétní obvinění zatím zaznělo jen u Davida Ratha: podle ústecké krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové byl poslanec obviněn z trestného činu přijetí úplatku a policie ho zadržela krátce poté, co měl porušit zákon. „U pana doktora Ratha bylo přímo v jeho rukách nalezeno sedm milionů korun přitom, když opouštěl určitý prostor, kde k páchání trestné činnosti došlo,“ řekla Bradáčová.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.