Církev se navrácení miliardového majetku hned tak nedočká. Většina 118 poslaneckých hlasů, která se zdála tak reálná v době přípravy zákona, se totiž rozplývá. Největší ranou je rozpad Věcí veřejných a odchod poslanců, kteří zůstali v tomto uskupení, do opozice. Podle informací Ekonomu už Miroslav Kalousek, neformální šéf TOP 09, strany, která restituce bezvýhradně podporuje, připravuje své lidi na neúspěch.

Výsledky ankety Ekonomu mezi 24 zákonodárci zvolenými před dvěma lety na kandidátce Věcí veřejných ukazují, že restituční zákon v jeho současné podobě podporuje pouze šest poslanců. Ve dvou případech se názor nepodařilo zjistit, šest poslanců a poslankyň zůstává nerozhodnutých a deset jich je proti.

Odpůrců restitucí však nakonec může být podstatně více - řada nerozhodnutých se stále hlásí k Věcem veřejným a jejich šéf Radek John vládě ohledně restitucí klade nesplnitelné podmínky: zrušení finančních náhrad a sestavení výčtového zákona, tedy přesně to, co kabinet po jednání své legislativní rady zamítl.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se