Skandál spojený se středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) je další trhlinou v už tak pochroumané pověsti, jakou má Česko při čerpání eurodotací. "Naší image to určitě nepřidá," říká ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

V sedmiletce 2007 až 2013 mohlo Česko teoreticky získat z Bruselu kolem 780 miliard korun, ale čerpání dotací je vnímáno spíše jako zdroj skandálů než jako šance pro regiony a podnikatele. Proč?

Pověst si zkazíte lehko. O tom, že nám evropské dotace také umožnily získat na 53 tisíc pracovních míst, se už tolik nepíše. Ale je bohužel fakt, že ani sebelepší zákon korupci a rozkrádání nezabrání. V Bruselu nám to nedělá dobrý obraz.

Co děláte pro to, aby byl lepší?

Aktuálně máme s Evropskou komisí zkonzultovaný akční plán, který zlepší audity a kontrolu čerpání peněz, máme i nový zákon o veřejných zakázkách. Až nám to komise odsouhlasí, spustí se i pozastavené dotační programy. Pro období 2014 až 2020 pak chci, aby operační programy byly pod jednou centrální kontrolou. Umím si představit i vznik nějakého úřadu pro kontrasignaci zadávacích řízení pro projekty. A mimochodem, už rok a půl "suším" na ministerstvu projekt publicity evropských fondů, který má zlepšit jejich image.

Kolik má tenhle projekt stát?

Asi 250 milionů korun. Takže si umím představit ten křik, že ministerstvo se za čtvrt miliardy chlubí úspěchy v činnosti, která je provázená řadou afér... Třikrát jsem ten projekt nechal předělat, a nerozjedu ho ani teď, protože bych byl osočen ze sebepropagace před krajskými volbami.

Problém je nejen ve zneužívání eurodotací, ale i v tom, že se leckdy využívají zcela nesmyslně. Na podnikatelské projekty, o které kromě jejich protagonistů nikdo nestojí, na rekonstrukce, které pro město nebo obec vůbec nejsou akutní...

My jsme si bohužel operační programy špatně nastavili. Máme jich sedmnáct, podle mě by jich stačilo tak šest. Teď často nevíme, jak peníze v různých programech vůbec použít.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.