Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka si neumí představit, že by strana do prvních přímých voleb prezidenta republiky nepostavila vlastního kandidáta.

Sobotka to ve čtvrtek řekl v pražském kulturním domě Vltavská, kde vyvrcholila série debat zástupců ČSSD s občany. Významným účastníkem byl Jiří Dienstbier, kterého Sobotka v sobotu doporučí stranickému Ústřednímu výkonnému výboru ke schválení jako oficiálního kandidáta ČSSD.

Dienstbier sociálním demokratům "zbyl" poté, co z vnitrostranických diskusí vypadl nestraník Jan Švejnar. Mezi členy ČSSD se začaly ozývat názory, jestli by strana neměla nominovat někoho dalšího.

Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) například oznámil, že má dost podpisů svých kolegů pro prezidentskou kandidaturu někdejšího premiéra a předsedy strany Miloše Zemana.

Podle Sobotky reakce členů ČSSD na vývoj vnitrostranické diskuse ukazovaly, že asi 40 procent z nich podporuje Dienstbiera, 40 procent je pro Švejnara a dvacet procent nebylo rozhodnutých, či prosazovali někoho třetího.

"My testovali celou baterii představitelů ČSSD. I z těch sond měl největší šanci jednoznačně Jiří Dienstbier," poznamenal předseda strany.Strategickou chybou by podle něj bylo, kdyby zástupce ČSSD chyběl ve všech televizních i jiných debatách, kam své kandidáty vyšlou vládní ODS i TOP 09.

"Jakmile budeme mít za sebou krajské a senátní volby, budou se lidé soustředit na volbu prezidenta a sociálnědemokratický hlas tam bude slyšet," řekl posluchačům.

ČSSD bude podle něj "v neustálé konfrontaci" s pravicovou vládou. "Jestliže chceme představovat alternativu, nemůžeme absentovat v tak klíčové volbě," zdůraznil Sobotka.

Táta "bombarďák"

Ze sálu holešovického kulturního domu, kam přišlo asi 150 lidí, se při diskusi s Dienstbierem ozývaly hlasy prosazující například kandidaturu místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka.

"Váš táta byl bombarďák, byl výbornej, vynikající, ten by byl prezidentem. Teď bych volil pana Zaorálka a potom vás," připomněl jeden z přítomných osobnost prvního polistopadového ministra zahraničí a otce sociálnědemokratického kandidáta Jiřího Dienstbiera staršího.

Sám kandidát zdůraznil, že právě jeho zakotvení v rodině někdejšího disidenta je důvodem, proč si umí stát za svým a za nepříznivých okolností dál prosazovat věci, které pokládá za správné.

O roli prezidenta Dienstbier poznamenal, že by měl umět přispívat ke stabilitě politické scény a moderovat debatu o významných otázkách, jako je kvalita demokracie, slušnost, nepsaná etická pravidla či vzájemná ohleduplnost.

V mezinárodní politice se vyslovil pro prohloubení evropské integrace, což prý jediné může zajistit udržení evropského modelu sociálního státu.

Související