Už jednou se stalo, že poslanec nemohl na jednání sněmovny, protože byl ve vazbě. Šlo o republikána Miroslava Sládka a právě na jeho případ odkazuje předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

Tehdy se rozhodlo, že vazebně stíhaný poslanec na jednání nemůže, připomíná Němcová v rozhovoru pro IHNED.cz.

Rath, kterého policie v pondělí zatkla s krabicí se sedmi miliony korun, je obviněn z přijetí úplatku a soudce ho poslal do litoměřické vazební věznice. Politik už rezignoval na všechny své funkce, pouze poslanecký mandát si ponechal. A už dal najevo přání předstoupit před poslanci a přednést svojí verzi příběhu.

Tomu se ale poslanci, včetně jeho kolegů z ČSSD, brání.

Dostala už Poslanecká sněmovna nějaký podnět k tomu, aby pustila Davida Ratha na jednání sněmovny?

Pan Rath může prostřednictvím svého zástupce požádat soud nebo vazební věznici, aby mu umožnila zúčastnit se nějakého jednání, které by bylo mimo věznici. Na mě se v této souvislosti nikdo z orgánů trestního řízení neobrátil.

Pokud by žádosti Davida Ratha bylo vyhověno, aby se mohl účastnit jednání ve sněmovně, povolila byste účast vězeňské služby, která by ho musela hlídat?

My nyní studujeme všechny podklady. Radím se s právníky, zda vůbec mám právo rozhodnout o puštění vězeňské služby na půdu sněmovny nebo jestli o tom musí rozhodnout poslanci.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.