Daň z nemovitostí

- Je označována za nejméně efektivní daň (měřeno efektivitou výnosu). Náklady na její výběr a vymáhání nedoplatků jsou tak velké, že se ji téměř nevyplatí vybírat. Neefektivitu lze řešit buď úplným zrušením této daně, nebo jejím zvýšením. Ve hře je spíše druhá varianta.

7941
Tolik katastrálních území (61 procent Česka) bylo v digitální podobě ke konci loňského roku.

90 procent
Takový podíl katastrálních map by měl být v digitální podobě ke konci roku 2015.

Pamětníci by se asi divili. Cesta, po které u Újezdu nad Zbečnem na Křivoklátsku kráčely generace lidí, najednou vede o několik metrů vedle. Její hranice se ale fakticky nikdy nezměnily. Ne tak podle nově zdigitalizované katastrální mapy.

 

Ta obecní cestu ze dne na den posunula místy až o 10 metrů, za plot pozemku Martina Janků, a "přilepila" ji na stěnu jeho domu. Žádný div, že Janků, jehož nemovitosti se rázem ocitly na "cizím" pozemku, žádá nápravu a hodlá se soudit.

Celou akci navíc chápe jako záměrnou šikanu poté, co si na postup katastrálního úřadu stěžoval už dříve v jiném případě. Podal proto i trestní oznámení na konkrétního geodeta, který měření vedl.

"To, že v rámci digitalizace mapu takto přepracovali, považuji za úřední zvůli," říká kategoricky Janků. "Beru to jako šikanu a jako veřejnou konfiskaci potvrzenou na veřejném portálu státní správy," dodává. Absurditu podle něho dokládá i to, že uprostřed nově zakreslené cesty stojí i sto padesát let starý tis.

Dohoda, nebo soud

Zlý úmysl katastrálního úřadu se však dokazuje obtížně. Původní mapa je z roku 1876, v místě jsou ještě staré mezníky, hraniční kameny, pomocí nichž geodeti dříve parcely zaměřovali. Podle Martina Janků i podle geodeta a bývalého předsedy Českého svazu geodetů a kartografů Petra Poláka, kterého Janků požádal o pomoc, však vyhotovení nové digitální mapy probíhalo nestandardně a chybně.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.